Abbás vyzval Trumpa, aby nestěhoval ambasádu

Palestinský prezident Mahmúd Abbás vyzval v dopise zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby nepřesouval velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma. Informovala o tom v pondělí palestinská agentura WAFA. Nekriticky proizraelský Trump, jenž se svého úřadu ujme 20. ledna, už dříve uvedl, že chce ambasádu přestěhovat.

Postavení Jeruzaléma je jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu. Naprostá většina států včetně České republiky i USA má svá velvyslanectví v hlavním městě Izraele Tel Avivu kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma.

Agentura WAFA neupřesnila, kdy byl dopis odeslán. Uvedla pouze, že Abbás v něm vysvětluje rizika přesunu ambasády a varuje před tím, že takový krok by měl »katastrofální dopad na mírový proces, řešení (konfliktu v podobě ustavení) dvou států a na stabilitu a bezpečnost celého regionu«.

Abbás podle agentury WAFA poslal obdobný dopis také zástupcům světových mocností, včetně Ruska, Číny a Evropské unie. Žádá v něm, aby Washington od jejich plánu odradily.

Izrael, který Trumpův záměr pochopitelně podporuje, za války v roce 1967 obsadil východní Jeruzalém a později jej v rozporu s mezinárodním právem připojil ke zbytku Jeruzaléma a celé město pak označil za svou nedělitelnou metropoli. USA stejně jako většina zemí anexi východní časti ani Jeruzalém jako metropoli ovšem neuznávají. Palestinci počítají s východním Jeruzalémem jako s hlavním městem svého budoucího státu.

Trumpova mluvčí Kellyanne Conwayová minulý týden v jednom americkém rádiu podle agentury AFP prohlásila, že přestěhování velvyslanectví je pro novou hlavu státu velkou prioritou. Není se co divit, Trump má k židovským lobbistům velmi blízko, má je dokonce i v rodině…

Budoucí šéf Bílého domu rovněž jmenoval velvyslancem Davida Friedmana, který mj. zpochybnil základní fakt, že izraelská výstavba židovských osad na okupovaných palestinských územích je z hlediska mezinárodního práva nelegální, nesouhlasil také se zákazem rozšiřovat izraelská obydlí ve východním Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu, obzvláště pak na těch místech, o kterých se předpokládá pozdější územní výměna v rámci budoucí dohody s Palestinci… Friedman loni v prosinci podle agentury Reuters uvedl, že se těší, až se ujme ambasády v Jeruzalémě.

Česká republika podle ČTK stejně jako ostatní členské státy EU považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město obou států.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.