FOTO - vr.fi

Čeští senioři milují cestování, utratí ale nejméně ze všech

Čeští senioři milují cestování. V žebříčku zemí Evropské unie zařadili Českou republiku na třetí příčku. Větší podíl lidí starších 65 let na nocích strávených mimo domov mají jen ve Francii a na Kypru. Starší Evropané cestují převážně po svých domovských zemích. Jak ale údaje Eurostatu ukázaly, starší čeští cestovatelé na svých cestách utrácí nejméně peněz ze všech obyvatel EU. Jejich denní rozpočet v roce 2014 činil 13,7 eura na osobu, tedy v přepočtu 370 korun. Na výsledky upozornil Český statistický úřad.

Z celkového počtu noclehů strávených turisty mimo domov připadalo na seniory v Česku 24 procent. Ve Francii a Kypru drží lidé nad 65 let podíl čtvrtinový. Podobně často jako Češi cestovali také Řekové a Švédové (23 procent). Na druhém konci žebříčku jsou starší turisté z ostrovní Malty, na které připadá devět procent procestovaných nocí. S desetinovým podílem se na chvostu drží i senioři z Bulharska, Lotyšska a Slovenska.

Lidé nad 65 let v EU volí častěji než jiné věkové skupiny cíle svých cest ve své vlasti, pouze třetinu nocí prožitých mimo domov strávili v zahraničí. Čeští senioři cestují do zahraničí méně než jejich evropští spoluobčané. Z celkového počtu nocí procestovaných seniory jich na noclehy v zahraničí připadá pouze 11 procent. Vydá-li se na cestu španělský či řecký senior, hranici domovského státu nepřekročí v 94, respektive 92 procentech. Naopak starší Lucemburčan jede v 99 procentech do zahraničí. Populární jsou cesty do ciziny ještě mezi belgickými seniory, u nichž devět z deseti lidí jede do zahraničí.

Nejvyšším denním rozpočtem disponovali senioři z Lucemburska, kteří za den a noc mimo domov utratili v roce 2014 průměrně 120,8 eura (v přepočtu 3262 korun). Za nimi s odstupem následovali rakouští senioři s průměrnou denní útratou 106,9 eura (2886 korun). Čeští senioři na svých cestách utratili nejméně ze všech obyvatel unie, a to 13,7 eura (370 korun). Jen o deset centů denně více než Češi vydali během turistických pobytů senioři z Rumunska. Do 20 eur (540 korun) se s denním rozpočtem vešli ještě Řekové, Maďaři a Litevci.

Ve většině evropských zemí se nyní věk odchodu do důchodu pohybuje kolem 65 let. V Česku se věk nástupu do penze postupně zvyšuje. Letos budou do penze chodit muži, jimž je přes 63 let, ženy nastupují od 59 do 63 let. Starobní důchod v Česku pobíralo loni na konci září 2,39 milionu lidí, průměrný důchod činil 11 441 korun (v přepočtu 424 eur).

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.2, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2017-01-15 16:28
Článek je typickou ukázkou, jak jednostranná data vyvolávají mylné
představy. Že senioři z Lucemburska jedou do zahraničí v 99 %? Čech
má k dispozici doma 30x větší turistickou plochu a Francouz má doma k
dispozici dokonce 210x větší turistickou plochu než důchodce v
Lucembursku. Vezměte si, jak dlouho cestuje důchodce ze středu Francie,
než se dostane do zahraničí a jak dlouho to trvá důchodci z
Lucemburska? Když se strovnává útrata, měly by se současně
srovnávat i příjmy.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.