Pražské ČVUT slaví

České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) si letos připomíná 310 let od svého založení. Dne 18. ledna 1707 byl totiž vydán císařský reskript, kterým Josef I. podpořil vznik inženýrské výuky v Praze.

Včera měl obnovenou premiéru krátký film z roku 1925, na kterém je zachyceno položení základního kamene kampusu v Dejvicích. Němý snímek byl objeven v Národním filmovém archivu, který ho pro ČVUT zrestauroval a zdigitalizoval. Na základní kámen tehdy vedle rektora ČVUT Vladislava Brdlíka poklepali mimo jiné prezident Tomáš Garrigue Masaryk a předseda vlády Antonín Švehla. Slavnosti se zúčastnili také ministři a poslanci.

Snímek zachycuje vložení kovové kazety do dutiny v základním kameni. V této kazetě byla uložena zakládací listina ČVUT. Schránka se ztratila v roce 1953, kdy základní kámen poškodil bagr při stavebních pracích armády v Dejvicích. Zatím se nenašla.

Jako součást oslav se včera konalo i slavnostní zasedání vědecké rady ČVUT, na kterém obdržel čestný doktorát architekt českého původu Miroslav Šik, který na ČVUT i učil. K jeho žákům patřili i architekti studia Znamení čtyř, které loni vyhrálo architektonickou soutěž na Kampus Albertov pro Univerzitu Karlovu.

Večer se v Rudolfinu uskutečnil Novoroční koncert ČVUT. Od 6. února do 25. května pak budou v Národní technické knihovně vystaveny historické knihy a dokumenty související s dějinami ČVUT. V dubnu bude veřejnosti představena nově postavená budova Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) a uskuteční se galavečer s významnými absolventy a zástupci průmyslu, na kterém bude mít premiéru snímek 310 let lví síly o historii ČVUT.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.