Ukrajinci si přisvojují Ilju Muromce

Wikipedie představuje internetový slovník, který tvoří uživatelé. Sama o sobě uvádí, že »výhodou Wikipedie je množství přispěvatelů. Pokud kdokoliv zjistí nějaký nesmysl či pravopisnou chybu, může vstoupit do stránky a chybu opravit.«

Nad korektností údajů bdějí také správci a spolutvůrci. Při množství hesel - česká verze uvádí, že obsahuje 371 227 článků - se však mohou objevit náhodné či záměrné »matoucí« údaje, které se pak posuzují v diskusích čtenářů a pokud jsou uznány za nevěrohodné, jsou mazány. Může to ale udělat i každý čtenář.

Vojáci »tvoří« dějiny

Loni v prosinci byl zaznamenán pokus zneužít Wikipedii ukrajinským ministerstvem obrany. Týkal se jedné z hlavních postav ruské mytologie Ilji Muromce. Ten podle pověsti do 30 let věku nemohl chodit, pak se ale zázračně uzdravil, získal nadlidské schopnosti, osvobodil město Kyjev (jako metropoli Kyjevské Rusi) a knížete Vladimíra, kterého pak chránil před Tatary. Že šlo o Kyjevskou Rus, se však čtenář nedozvěděl, ministerstvo obrany používá zásadně termín »dávná Ukrajina«, která prý pro svou vyspělost byla kolébkou evropské civilizace, z ní odcházeli Ukrajinci kolonizovat celou Evropu (včetně Germánie!).

První Ukrajinec

Ministerstvo »opravilo« údaj o místě narození bohatýra. Jak se traduje už od vzniku legendy, narodil se ve vesnici Karačarovo, nedaleko od Muromu v nynější Vladimirské oblasti. Ukrajinci si však bohatýra »privatizovali«. Za místo narození označili město Morovsk (Morovijsk) u Černigova. Ministerstvo uvedlo, že prý v dávné historii se město nazývalo Muromsk. Čtenáři Wikipedie si snahu ukrajinského ministerstva dali dohromady s reklamní kampaní na nový »vlastenecký« film, který se na Ukrajině připravuje. Ilja Muromec v něm bude představovat ukrajinského hrdinu, vlastně prvního Ukrajince. Snaha o vytvoření ukrajinských dějin je v zemi všudypřítomná, existují jen ve zlomcích času, většinou jsou společné s ruskými případně s polskými a litevskými dějinami. Ukrajinští nacionalisté zoufale shánějí dějiny vlastní. Ilja Muromec by se hodil.

Žalářníci ostouzeli

Fidela Castra nazývali přispěvatelé Wikipedie různě – Železný Fidel, El Caballo (Hřebec), nejčastěji El Commandante. V roce 2006 se však v hesle objevila »oprava«, která vyvolala spontánní nesouhlas komunity serveru. Přidávala totiž k Fidelovým vlastnostem, že je

»otevřený transsexuál«. Tehdy čerstvě vzniklý portál Wikileaks se dal do vyšetřování a vystopoval, že úprava byla provedena z počítače umístěného v americké věznici na Guantánamu. Šéf Wikileaks Julián Assange, který se prý stopováním osobně zabýval, prohlásil, že personál věznice se snažil kubánského vůdce zostudit. Konkrétního autora se však zjistit nepodařilo, americká armáda to neumožnila. »Oprava« byla smazána.

Bush jasně vede

Absolutním lídrem v počtu oprav v heslu na Wikipedii zůstává s převahou George Bush mladší. Jak bylo napsáno v článku věnovaném 15. výročí vzniku Wikipedie v listopadu 2013, heslo »George Bush« bylo »opravováno« více než 45 000krát. Drtivou většinou nechvalně. Uživatelé přidávali nadávky, výrazy jako »idiot« a podobné. Při pokusech vysledovat autory »oprav« se administrace Wikipedie dostala i k novinářským počítačům. Například známý novinář (jméno nebylo zveřejněno) britské BBC změnil druhé Bushovo křestní jméno z Walker na Wanker (masturbátor), novináři (opět nejmenovaní) z New York Times byli autory dvanácti oprav, ve všech případech přidali ke jménu přídomek Jerk (blbeček). Nakonec administrace článek zrušila, nestačila mazat »opravy«.

Jak dopadne heslo o Iljovi Muromcovi, zatím není známo. Jde o nedoložitelnou legendu. Takže uživatelé mažou, ukrajinské ministerstvo obrany znovu a znovu přidává. Probíhá však také diskuse, která žádá administraci, aby zasáhla.

(pe)


(pe)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.