V projevech z německé strany zazněly omluvy

V Litoměřicích a Terezíně se uskutečnily vzpomínkové pietní akty organizované Poslaneckou sněmovnou ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR, Památníkem Terezín a Bavorským zemským sněmem u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu. Záštitu nad pietními akty převzali místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek a prezidentka Bavorského zemského sněmu Barbara Stammová.

Nejprve byly položeny věnce a kytice u památníku bývalého krematoria Richard u Litoměřic, kde si hosté mohli prohlédnout i prostory samotného krematoria, místo pobočného koncentračního tábora Flossenbürg, kde byla zpopelněna těla tisíců nevinných obětí.

Pietní akt poté pokračoval u hlavního pylonu na hřbitově v Národním památníku Terezín, kde opět jednotlivé delegace položily věnce a květiny. Přítomné přivítal ředitel Národního památníku Jan Munk. K účastníkům promluvili Jan Bartošek, první místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, Barbara Stammová, poslanec a ředitel nadace Bavorská pamětní místa Karl Freller a člen organizace Comité International de Dachau Miroslav Kubík, přeživší vězeň koncentračních táborů.

Stammová hovořila o tom, že když člověk stojí na místech, která byla svědkem nezměrného utrpení mužů, žen i dětí, nejraději by studem zkameněl… V projevech z německé strany zazněly omluvy za způsobené hrůzy fašistickým Německem během druhé světové války a také naděje, že naše vzájemné vztahy se budou ubírat cestou porozumění, spolupráce a přátelství. Byl kladen důraz na to, aby mladá generace nebyla nikdy klamána, aby jí byla historie pravdivě prezentována a připomínána a abychom byli ve střehu před tzv. hnědým nebezpečím. Nikdy už nesmíme dopustit, aby znovu ožila myšlenka nadřazené rasy, aby se hovořilo o nadlidech a podlidech či abychom hodnotu člověku poměřovali barvou jeho očí nebo tvarem nosu.

Pietního aktu se za KSČM zúčastnili poslankyně Gabriela Hubáčková, poslanec Josef Šenfeld a radní Ústeckého kraje Jitka Sachetová.

(gro)

FOTO – Soňa GROCHALOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 20 hlasů.

(gro)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.