FOTO - wikipedia.org

Moravský Krumlov chce zabránit vývozu Slovanské epopeje do Číny

Moravský Krumlov vyzývá otevřeným dopisem ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), aby zabránil vývozu Slovanské epopeje do Číny. Hrozí tam její zničení kvůli špatným podmínkám, prohlásil v pondělí na tiskové konferenci v Brně starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). V Krumlově bývalo dílo Alfonse Muchy vystavené. Epopej nyní z Prahy zamíří na tři měsíce na výstavu do Japonska, vernisáž v Tokiu je 7. března. Po ní má být v Číně.

Proti podmínkám v Japonsku Třetina neprotestuje, ale nelíbí se mu, že musejí plátna cestovat. »Jsem obecně proti vývozu, ale nemůžu zpochybňovat výstavní prostory v Japonsku, které jsou velmi profesionální. V Číně to ale neplatí. Tam je špatná vlhkost a teplota. Od dob vzniku jsou v plátnech plísně, které nyní spí. Když se změní prostředí, které nebude kvalitní, hrozí, že houby začnou růst a plátna se zničí,« zdůraznil Třetina.

Podle něj by se měla Slovanská epopej vrátit z Japonska zpátky do České republiky. »Nejvíce poškozená plátna je potřeba zrestaurovat a potom se může rozhodnout, kde budou vystavená,« dodal Třetina. Apeluje proto na ministra Hermana, aby vystavení v Číně zabránil. »Zabráníte tím zničení cenného díla, před kterým experti varují. Jsem si jistý, že i Vy chcete pro budoucí generace zachovat tuto kulturní památku. V opačném případě byste neměl být ministrem kultury České republiky,« píše Třetina Hermanovi a pokračuje: »Stejně jako jste zodpovědný za vydání rozhodnutí k vývozu, jste osobně jako ministr odpovědný za případné škody, které tím vzniknou.«

Třetina uvedl, že se ministr při povolení vycestování obrazů opírá o záznam o prohlídce díla, podle níž lze epopej vyvést. Třetina ale tvrdí, že prohlídka nebyla dostatečná a jiní experti, například Karel Sretti nebo Josef Štulc, jsou názoru, že je přeprava obrazů nevhodná a hrozí nenávratné poškození.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 10 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.