FOTO - archiv

Rusnoka čeká zkouška ohněm

Česká národní banka (ČNB) bude nadále provádět devizové intervence nejméně do konce prvního čtvrtletí. Po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Podle KSČM jede Rusnok na tygrovi a čekají ho nejtěžší rozhodnutí v životě.

»Nic se nemění na tom, co jsme sdělili na posledním měnovém zasedání, že ten závazek trvá i nadále a budeme tak činit nejméně do konce prvního čtvrtletí. A podle dalšího vývoje situace rozhodneme o jeho ukončení,« uvedl guvernér.

Stínový ministr financí KSČM Jiří Dolejš konzervativnímu postupu nového guvernéra Rusnoka rozumí a jeho situaci mu vůbec nezávidí. »Nového guvernéra čeká zkouška ohněm. Bude to něco, co ještě nezažil. Ukončení intervencí nebude nic jednoduchého. Do systému intervencí je totiž strašně snadné vstoupit a je velmi obtížné z něj vystoupit,« varoval Dolejš. Scénář, který by byl jednoduchý a zároveň transparentní, podle Dolejše neexistuje. Velká transparentnost totiž jen nahraje spekulantům, kteří mají nakoupeny již obrovské množství korun a kalkulují, že v krátké době vydělají. Tím vytvářejí obrovské tlaky, kurz koruny bude po ukončení intervencí velice kolísat a ČNB bude muset dozajista zasahovat k jeho uklidnění i po oficiálním ukončení intervencí. »A samozřejmě to nebude zadarmo,« upozornil Dolejš. »Je zde velké memento Švýcarska, které udělalo nedávno podobný krok a muselo velice tvrdě reagovat,« dodal Dolejš. Podle něj je také důležité, aby se české podniky obchodující se zahraničím zajistily proti očekávaným kurzovým turbulencím.

Lednová inflace překonala očekávání analytiků i odhady ČNB, takže může podle ekonomů znamenat rychlejší ukončení kurzového závazku centrální banky v průběhu druhého čtvrtletí 2017. Meziroční inflace v lednu zrychlila růst na 2,2 procenta z prosincových dvou procent. ČNB podmiňovala ukončení režimu kurzového závazku inflací stabilně poblíž dvouprocentního cíle.

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Od té doby do konce roku 2016 nakoupila eura za 900 miliard korun. Lednové intervence ČNB byly proti posilující koruně rekordní a činily bezmála dalších 405 miliard korun. To mimo jiné znamená, že ČNB má v současnosti mnohem větší objem devizových – především eurových - rezerv než v minulosti. To je podle Dolejše další ze skrytých pastí politiky ČNB v uplynulých letech a měsících. »ČNB a česká ekonomika se stane mnohem citlivější na chování eura v blízké budoucnosti. A nutno říct, že v eurozóně existují mnohá rizika,« upozornil Dolejš.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 22 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.