Sobotka znovu předsedou ČSSD

Sociální demokraté včera na svém 37. sjezdu, který se koná v Ostravě, zvolili nové vedení. Křeslo předsedy dle očekávání obhájil Bohuslav Sobotka, získal takřka 84 procent hlasů přítomných delegátů.

V tajné volbě předsedy ČSSD bylo odevzdáno 582 platných hlasů, z nichž pro dosavadního předsedu Sobotku bylo 507, tedy zhruba 84 procent.

Předsedu ÚV KSČM Vojtěcha Filipa tento výsledek nepřekvapil. »Byl očekávatelný a já mu k němu blahopřeji. Nicméně Bohuslava Sobotku nyní čeká náročná práce – zabránit rozporu slov a činů. Tedy praxi, že má ČSSD levicovou rétoriku a pravicové návrhy řešení,« řekl Filip.

Sám Sobotka po svém zvolení uvedl, že svůj mandát vnímá jako velmi silný a hodlá ho prý využít na razantnější obměnu stínové vlády ČSSD.

Statutárním místopředsedou byl zvolen Michal Hašek, když jeho protikandidát Lubomír Zaorálek odstoupil z boje již před volbou. »Respektuji, že Michal Hašek má 11 krajských nominací,« vysvětlil Zaorálek své rozhodnutí, díky němuž i volba prvního místopředsedy byla spíše nuda. Haškovi dalo hlas 473 delegátů sjezdu, tedy 79 procent platných hlasů.

Bohuslav Sobotka v kandidátském projevu uvedl, že chce vytvořit buď většinovou koaliční vládu se středovými stranami, nebo menšinovou vládu, která by mohla být založena na dohodě na levici. Konkrétně ovšem nespecifikoval, se kterými programově blízkými stranami by chtěl vládnout, nebo se dohodnout. Na plénu ze svého projevu, který byl předem publikován na webových stránkách, vynechal větu, že vylučuje koaliční spolupráci s ODS a TOP 09, stejně jako větu, že do vlády nemůže přizvat KSČM.

To zavdalo popud k mnoha spekulacím, co tento posun znamená. Vojtěcha Filipa ovšem nezajímaly. »Nemá smysl dělit medvěda, který ještě běhá po lese. KSČM do vlády rozhodně nespěchá,« řekl Filip a k možnosti podpory menšinové jednobarevné vlády ČSSD podotkl: »Taková podpora by mohla přijít jedině tehdy, kdybychom měli jistotu, že v takové vládě nebudou lidé zasaženi korupcí.«

Krom toho nejvíce pozornosti vzbudilo označení České republiky jakožto »vybydlené země«, které použil Bohuslav Sobotka v zahajovacím projevu sjezdu. Rozčílil tím předsedu vlády Petra Nečase (ODS), který ze summitu z Bruselu Sobotkovi vzkázal, že je komik. »V některých zemích na podobně bizarní argumentaci musí zřizovat zvláštní strany, které najímají komiky typu Beppe Grilla, u nás to docela pohodlně zvládne vedení sociální demokracie,« přirovnal Nečas Sobotku ke kontroverznímu italskému politikovi, který nedávno překvapil svým výsledkem v italských parlamentních volbách.

(ste)


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

 

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 28 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


klokan868
2013-03-17 10:04
Výjimečně s Nečasem souhlasím, pokud jde o hodnocení sjezdu ČSSD.
Nevím, zda delegáti sjezdu na radu čestných hostů nebo Hašků a
Špidlů spáchali sebevraždu dobrovolně nebo z donucení. Za těch 20
let to není poprvé. Připomělo mi to závěrečnou scénu z
"Krysaře". Postavení Nečase a Sobotky záčíná být
totožné, brzo si porozumí.
rotr42
2013-03-16 13:43
Pro mě byli, jsou a budou přijatelní pouze Komunisté. Nikdo jiný.
pleningeri
2013-03-16 08:30
Péťu Nečasů rozčílilo Sobotkovo označení Česka za "vybydlenou
zemi". Asi by měl Péťa pěšky zavítat na městské periferie,
projít si některé vesnice i ve středočeském kraji. Že se
"nejlépe v historii" žije v Praze neznamená, že v ostatních
oblastech je tomu také tak. 800 000 lidí bez práce mluví za vše.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.