Ilustrační FOTO - Haló noviny

Tuzemská ekonomika už loni zpomalovala

Hrubý domácí produkt byl loni podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu o 2,3 procenta vyšší než v předchozím roce. Předloni ale ekonomika vzrostla o 4,6 %. Ve čtvrtém loňském kvartálu se pak HDP meziročně zvýšil o 1,7 %, přičemž předchozí čtvrtletí překonal o 0,2 %.

K loňskému růstu HDP přispívaly podle statistiků zejména spotřeba domácností a zahraniční obchod. Z rostoucí domácí a zahraniční poptávky těžila většina odvětví, zejména zpracovatelský průmysl. Výjimkou bylo stavebnictví, jehož výkonnost byla výrazně nižší než v roce 2015. Zaměstnanost byla o 1,8 % vyšší než v roce 2015, ve 4. čtvrtletí se pak zvýšila meziročně o 2,1 %, uvedl ČSÚ.

Zklamání analytiků

»Oproti očekávání se na konci loňského roku výkon české ekonomiky nevylepšil a její růst výrazně zaostal za očekáváním. Motorem ekonomiky zůstává zpracovatelský průmysl a další odvětví mu pouze sekundují. Úspěch českého hospodářství tak stále stojí především na zpracovatelském průmyslu, konkrétně na výrobě osobních automobilů. Stavebnictví nepřekvapivě zůstalo v recesi a další odvětví k růstu HDP zřejmě ani tentokrát příliš nepřispěla,« komentoval výsledek pro Haló noviny analytik ČSOB Petr Dufek. Loňský rok podle něj ukázal, že ekonomice stále chybějí investice.

Posouzení reálného výkonu ekonomiky podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové ztěžuje nerovnoměrné čerpání fondů Evropské unie, které v jednotlivých letech výsledky hospodářství rozkolísává. Také ji růst HDP v posledním čtvrtletí zklamal, i když, jak pro Haló noviny uvedla, slabá data z průmyslu a maloobchodu zpomalení signalizovala s předstihem. »Podnikatelé jsou v očekávání blížícího se exitu z kurzového závazku opatrnější, spotřebitelé začínají vnímat vyšší inflaci,« vysvětlila. Výraznější reakce spotřebitelů na růst inflace, především vzestup cen základních potravin, je nyní podle Zamrazilové rizikem pro růst spotřeby domácností. »Nečekaně stoupající ceny potravin srazily v prosinci růst objemu prodejů prakticky na nulu,« připomněla. Podstatným předpokladem růstu ekonomiky je pak podle ní relativně hladký odchod z kurzového závazku.

Konec intervencí

přinese komplikace

»Ukončení intervencí nebude nic jednoduchého,« varoval již v pondělí stínový ministr financí KSČM Jiří Dolejš. Kurz koruny bude po ukončení intervencí »díky« spekulantům, kteří mají nakoupeno již obrovské množství korun a kalkulují, že se v krátké době napakují, velice kolísat a ČNB bude podle něj muset k  uklidnění kurzu draze zasahovat. Připomněl v té souvislosti nedávné problémy Švýcarska. Podle něj je důležité, aby se české podniky obchodující se zahraničím zajistily proti očekávaným kurzovým turbulencím.

Mnohem větší objem devizových rezerv než v minulosti, především eurových, je pak podle Dolejše další z pastí. »Česká ekonomika se v blízké budoucnosti stane mnohem citlivější na chování eura,« uvedl a připomněl současná nemalá rizika, která v eurozóně přetrvávají.

Eurostat hlásí růst

HDP eurozóny se podle evropského statistického úřadu Eurostat ve 4. čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,4 %, stejně jako ve 3. kvartálu. Ekonomika celé Evropské unie vzrostla o 0,5 %, stejným tempem jako ve 3. čtvrtletí. V meziročním srovnání se HDP zemí, v nichž se platí eurem, zvýšil o 1,7 %, zatímco ekonomika celé EU vzrostla o 1,8 %. V obou případech tempo růstu zvolnilo o 0,1 procentního bodu.

Slovenská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlila růst proti předchozím třem měsícům o 0,1 procentního bodu na 0,8 %. Tempo meziročního růstu HDP Slovenska zrychlilo na 3,1 % ze tří procent v předchozím kvartálu. Detailnější údaje zveřejní slovenští statistici na začátku března.

Německá ekonomika ve 4. čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,4 % (ve 3. kvartálu o 0,1 %). Podle tamních statistiků se HDP země za celý loňský rok zvýšil o 1,9 %, což je nejprudší tempo za pět let. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.6, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.