FOTO - haber.sol.org.tr

Jednání v Astaně v troskách?

Syrská armáda a povstalci, za nimiž stojí Turecko, se dohodli na bezpečnostním opatření, které má zamezit vojenskému střetu mezi účastníky bojů o severosyrské město Al-Báb.

Povstalci mají podle tureckých zdrojů pod kontrolou asi 40 % Al-Bábu. Bezpečnostní linie o šíři 500-1000 metrů byla dohodnuta na jihu města. Boje o město pokračují navzdory příměří dohodnutému v prosinci.

Ve středu začne v Astaně druhé kolo rozhovorů, které mají příměří posílit. Syrská státní média v úterý uvedla, že jednání mezi vládou a opozicí v Kazachstánu bude zbytečné, jestliže se nezaměří na boj proti terorismu. Damašek jako teroristy označuje nejen radikální skupiny, jichž se příměří netýká, ale i povstalecké organizace, které bojují proti syrskému režimu. K ukončení syrské války mají přispět i rozhovory, které organizuje OSN a které mají po několika odkladech začít 23. února v Ženevě. OSN se však o mírové řešení snaží marně už víc než rok.

Syrská vláda je každopádně vstřícná vůči všem. Chce vyměnit vězně za rukojmí, které drží teroristické skupiny. S odvoláním na oficiální zdroje to v pondělí oznámila syrská státní televize. Vláda je na takovou výměnu trvale připravena, zejména s ohledem na nadcházející schůzku v Astaně, oznámila televize.

Syrští povstalci podporovaní Západem ale mír nechtějí - týž den zpochybnili svou účast na 2. kole mírových rozhovorů v kazašské metropoli. Zdůvodnili to tím, že Moskvě, která je spojencem syrského vládnoucího režimu, se prý nepodařilo přimět Damašek k tomu, aby plně dodržoval dohodu o příměří a podnikl gesta dobré vůle, jako by bylo například propuštění vězňů a zajatců.

Ruská armáda v pondělí zveřejnila letecké snímky syrské Palmyry. Je z nich patrné, že radikálové z organizace Islámský stát (IS), kteří město podruhé dobyli, tamní historické památky znovu ničí. Informují o tom ruská média.

Záběry potvrzují nově poškozený tetrapylon, což je sloupoví ze 3. století, jež se nachází před římským amfiteátrem z 2. století. »Snímky jasně ukazují, že teroristé zničili proscénium, centrální část římského divadla, a sloupy tetrapylonu,« oznámilo ruské ministerstvo.

Na nové ničení upozornilo už v lednu UNESCO, na jehož seznamu kulturního dědictví je Palmyra zapsána. Označilo to podle ČTK za válečný zločin a ohromnou ztrátu pro Syřany i celé lidstvo.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 30 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.