Ilustrační FOTO - Pixabay

Pneumatiky zřejmě letos citelně podraží

Výrobci pneumatik letos zdraží až o devět procent. Za zvýšením cen stojí zdražení surovin a posilující dolar, naopak konec intervence ČNB by mohl působit proti zdražení. Kvůli konkurenci a předzásobení se růst cen u obchodníků projeví zřejmě jen částečně a navíc v různých termínech, vyplývá z informací firem.

Koncern Michelin oznámil celosvětové zdražení ve všech segmentech pneu od dubna až o osm procent. Podobný posun cen chystá i koncern Goodyear, Pirelli avizuje až devítiprocentní zdražení. Continental, Nokian ani Hankook podle ředitele obchodu Pneumatiky.cz Vojtěcha Schwangmaiera zatím zdražení nehlásí, přesto je pravděpodobné, že k němu v průběhu jarní sezóny dojde. Zdražily totiž základní suroviny, tedy kaučuk, butein a olej. »Výrobci používají shodné suroviny, proto zřejmě nebude reálné udržet aktuální cenovou politiku bez cenového navýšení,« podotkl Schwangmaier. Kvůli konkurenčnímu boji a předzásobení podle něj záleží na každém obchodu, kdy a v jaké míře ke zvýšení cen přistoupí.

Kromě cen surovin i silnější dolar

Zdražení čeká i čínské značky, které v posledních letech zaplňují český trh. U nich za zvýšením vedle surovin stojí i posilující dolar. Tyto většinou podle nezávislých testů údajně méně kvalitní gumy se tak cenově více přiblíží renomovaným značkám.

Konec umělého oslabení koruny by mohl pneumatiky naopak zlevnit. Drtivá většina e-shopů totiž nakupuje v českých korunách od výrobců, kteří pracují s eury. Ti navíc znají své stabilní obraty, a proto si v drtivé většině fixují kurz. Růst cen surovin se ale projeví mnohem více.

Do konce března platí v České republice povinnost mít za zhoršených povětrnostních podmínek zimní pneumatiky. Masivní vlna přezouvání na letní pneumatiky se očekává od druhé poloviny března podle aktuálního vývoje počasí.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.