Ilustrační FOTO - Haló noviny

Domácnosti narychlo skupují tříděné uhlí

Severočeské doly zaznamenaly za leden rekordní prodej hnědého tříděného uhlí pro domácnosti, a to v celkové výši 110 000 tun. Ve srovnání s předcházejícími roky jde o třicetiprocentní nárůst. Informoval o tom mluvčí společnosti Lukáš Kopecký.

V uhelných skladech mohli zákazníci zaznamenat nedostatek tříděného uhlí. Podle zástupců dolů je za tím letošní tuhá zima, kdy se topí víc než v předchozích sezonách. Letošní leden byl podle meteorologů sedmý nejchladnější od roku 1961, kdy se začaly na území České republiky zaznamenávat celkové průměry teplot. Průměrná teplota dosáhla podle předběžných údajů -5,6 °C. Chladnější leden než letos byl naposledy zaznamenán před 11 lety - v lednu 2006 činila průměrná teplota minus šest stupňů.

Mráz ztížil dobývání i dopravu

»Lidé začali na situaci reagovat zvýšenou poptávkou po tříděném uhlí v důsledku malých zásob na topnou sezonu. Mráz také způsobil potíže všem účastníků procesu od dobývání uhlí, přes jeho úpravu až po transport do uhelných skladů,« uvedl Kopecký. Cestu paliva ke konečnému spotřebiteli podle něj zpomalily problémy v železniční i silniční dopravě.

Společnost dodává uhlí také teplárnám. Je to však jiný druh než pro domácnosti. »Hnědé uhlí, které je do tepláren dodáváno, je možno spalovat pouze ve velkých technologických celcích. Pro svoji nižší výhřevnost a vyšší obsah popela jsou tyto druhy zcela nevhodné pro spalování v domácnostech,« vysvětlil Kopecký.

Severočeské doly těží hnědé uhlí v lomu Bílina. Největší česká těžební hnědouhelná společnost prodala předloni celkem 21 milionů tun uhlí, v roce 2014 to bylo 21,6 mil. tun.

Nepřetržitý provoz

Na plný výkon nyní jede úpravna uhlí v Komořanech na Mostecku. »Připravujeme maximální denní nabídku, jaké je naše zařízení schopno. Jsme si vědomi aktuálního nedostatku tříděných druhů a chceme našim zákazníkům vyjít v mrazivém počasí vstříc. Proto pracujeme téměř nepřetržitě. Posunuli jsme i některé termíny plánovaných technických odstávek, abychom mohli nakládat tak, jak to naši odběratelé potřebují,« uvedl Ondřej Peroutka, obchodní ředitel Severní energetické, která těží v lokalitě Vršany a ČSA na Mostecku. Z obou lokalit se v roce 2015 vytěžilo 10,2 mil. tun uhlí.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 11 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.