Menší platy i důchody. I takový je úděl žen?

Nedávno jsem si lehce »rýpla« do těch feministek, které známe především jako bojovnice za větší zastoupení žen ve vedoucích pozicích ve firmách, v parlamentu, ve vládě. Feministek, které počítají vyváženost žen a mužů za řečnickými pultíky. Netvrdím, že idea více žen na významných a vlivných místech nemá smysl. Bohužel se však z hlasitosti těchto aktivistek zdá, že právě toto je zásadní téma na cestě k větší rovnoprávnosti.

Mně však přijde, že se nedostatečně otevírají témata, kterým by se české feministky mohly věnovat přinejmenším se stejnou vervou. Mluvím o problému, jenž se týká stovek tisíc žen důchodového věku. Mluvím o ženách, jejichž starobní důchod je průměrně nižší, než je důchod mužů. V řeči čísel: průměrná výše starobního důchodu v ČR byla v lednu 2014 u mužů 12 258 korun, u žen jen 10 046 korun. Ač jde o tři roky staré údaje, nedělejme si iluze, že by od té doby došlo k radikální změně. Pro dokreslení ještě doplním, že měsíčního důchodu 14 000 až 15 000 korun dosahuje podle těch samých statistik pouze a jen 13,8 procenta žen. Možná si někdo řekne, proč se ty, kterých se to zejména týká, nebouří proti této do očí bijící nespravedlnosti.

Odpověď je snadná, zvykají si na ni už v produktivním věku. Podle údajů Českého statistického úřadu zveřejněných před pár dny, je v České republice rozdíl v odměňování mužů a žen druhý nejvyšší v rámci zemí EU, a to hned po Estonsku. Vyplývá z nich například to, že ženy ve věku 35 až 39 let vydělávaly v roce 2015 průměrně 24 tisíc korun měsíčně, o deset tisíc méně než muži. Ženy na stejné pozici, při stejném pracovním nasazení, se stejnými výsledky, ale s rozdílnou mzdou. Ženy, které celý život pracovaly, a když už po odpracovaných letech dosáhly věku, kdy mají nárok konečně si trochu odpočinout, dostávají menší důchod. To není v pořádku, to není spravedlivé, to musí vedle samotné výše mezd a penzí patřit mezi zásadní témata českých politiků i neziskovek.

Kateřina KONEČNÁ, poslankyně Evropského parlamentu za KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 21 hlasů.

Kateřina KONEČNÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2017-02-17 12:05
Někde jsem četl, že osoby menší postavy vydělávají v průměru
méně. Ženy jsou v průměru menší postavy. Jich se zastávají
feministky. Kdo se však, zastane mužů menších postav?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.