FOTO - nigerianewsupdate.co

O Trumpovi pochybují už i samotní Rusové

Americký prezident Donald Trump začíná podobně jako Frankenstein unikat těm, kteří se (prý) podíleli na jeho zrodu. Jak uvedl na svém webu francouzský časopis Le Nouvel Observateur, za méně než měsíc zpochybnil soudce Nejvyššího soudu, urazil mj. hrdinu boje za občanská práva a vysoce uznávaného veterána z vlastního tábora. A kontroverze vyvolává i v mezinárodních vztazích.

S velkými fanfárami a rozzlobenými tweety šel do čelního střetu s Mexikem, svým prvním obchodním partnerem, proti Číně a proti Íránu. Jeho první telefonát pákistánskému premiérovi Navázi Šarífovi, kterého nazval skvělým chlapíkem, jenž vede super zemi se skvělými lidmi, zanechal ohromeného partnera na druhém konci linky v šoku. Bylo to těsně před tím, než náhle zavřel bez jakékoli předchozí procedury dveře země pro všechny státní příslušníky sedmi muslimských zemí, které jako podezírá, že jsou domovy pro teroristy. A to není ve výčtu všechno, ale o jeho eskapády není nouze.

Impulzivní přehmaty

Za méně než tři týdny dokázal tak prezident první světové mocnosti vyvolat jako nikdo jiný diplomatický chaos. Zdá se, že nikdo neunikne jeho impulzivním přehmatům. S jedinou výjimkou - ruským prezidentem Vladimirem Putinem, s nímž vedl dlouhý rozhovor, který označil za vřelý a konstruktivní.

Chvála, sotva zahalený obdiv. Nic není příliš dobré k pohlazení ruského medvěda po srsti, i když se tím naježí vlastní tábor. Ale… může tato nepravděpodobná bromance (blízké přátelství mezi muži) mezi novým silným mužem ve Washingtonu a ruským prezidentem mít nějaké trvání? To není tak jisté. Zatímco den za dnem bobtnají ve Washingtonu spekulace o duševní poruše amerického prezidenta, už i v Kremlu projevují znepokojení nad Trumpovým amatérismem a jeho nepředvídatelností.

Jediné téma: On a Jeho popularita

Podle interních zdrojů Bílého domu citovaných v americkém tisku Trump první rozhovor s Putinem náhle přerušil, aby si nechal od poradců vysvětlit, co je smlouva START o omezení jaderných arzenálů, kterou podepsali prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv (v roce 2010 v Praze). Což mu nebránilo v tom, aby opět prohlásil, že to byl špatný obchod zprostředkovaný Obamovou administrativou a zločin proti Spojeným státům, než se vrátil ke svému oblíbenému tématu: k sobě a své popularitě.

S tímto tempem hrozí, že proklamované americko-ruské líbánky vezmou rychle zasvé. Je přitom třeba říci, že jsou hodně postavené na nedorozumění. »Na rozdíl od všeobecného mínění ve Francii, cílem Moskvy nebylo ani tak Trumpovo vítězství, jako porážka (demokratické kandidátky Hillary) Clintonové, kterou považovala za nepřítele pro Rusko,« řekl jeden diplomat.

Nepřítel mého nepřítele

Nepřítel mého nepřítele je můj přítel: na základě této logiky se Trump stal hrdinou pro Rusy, kteří s chutí sledovali americkou kampaň přenášenou ve státní televizi.

Opravdu ho ale poznali? Jistě, jeho chvástání, jeho úspěchy, jeho vkus pro pozlátko a ostentativní odmítání zavedených institucí nikdy nebyly ničím, co by se jim nelíbilo. Také byl jediným kandidátem volajícím po lepších vztazích s Ruskem. Jeho zvolení, které neočekávali o nic více než zbytek světa, se oslavovalo přípitky ve všech koutech největší země světa.

V současné době je už ale mnoho těch, včetně v horních patrech Kremlu, které dostihla kocovina. »Pokud existuje něco, co Putin nenávidí, pak je to nepředvídatelnost,« dodal diplomat znalý ruských poměrů. »Teď tam zjistili, že ve skutečnosti nemají co ovládat, což je trápí víc než cokoli jiného.« Pokud jde o novou diplomatickou linii, neuklidnilo je ani prohlášení velvyslankyně USA při OSN, která odsoudila (údajnou) ruskou agresi na Ukrajině. V Izraeli si premiér Benjamin Netanjahu také myslel, že našel v Donaldu Trumpovi silného spojence, než se dočkal prvního rozčarování.

Budí strach jako Frankenstein

Donald Trump, tento Frankenstein, který utekl lékaři, jenž mu dal život, budí strach už i mezi jeho prvotními stoupenci. A ti si sami kladou otázku, zda nepřispěli k vytvoření monstra.

Je tu jedno vodítko: zpravodajský web RT France, který je prý financován Moskvou na podporu oficiální linie Kremlu, se před týdnem otevřeně vysmál setkání Donalda Trumpa a japonského premiéra, během kterého americký prezident předstíral, že rozumí japonštině. Doplnil to o spoustu videí a ironických komentářů. Je to znamení, které neklame, uzavřel Le Nouvel Observateur…

Elity na úkor pracujících

Trump navíc mezitím riskuje i doma. Dělá z Američanů oběti globalizace, kterou přitom Spojené státy samy prosadily. Na úkor pracujících v USA se obohacují především americké elity, nikoli Číňané či Mexičané. Trump činí z domácího konfliktu o rozdělování konflikt celosvětový a od skutečných problémů tak odvádí pozornost, neboť i jeho hospodářská politika směřuje k obohacení starých elit! V komentáři pro německý týdeník Die Zeit to napsal ekonomický redaktor Mark Schieritz. »Žádná země nesleduje své zájmy na mezinárodní scéně tak odhodlaně jako Spojené státy… Globalizace je americký vynález prosazený institucemi jako MMF a Světová banka, ve kterých Američané udávají tón… Představa, že globalizace USA převálcovala, je scestná… Mnozí Američané na otevření trhů dobře vydělali - v neposlední řadě to platí pro miliardářské členy Trumpovy vlády,« uvádí Schieritz, který pracoval i v německé mutaci deníku Financial Times.

»Bezpochyby: Příliš mnoho lidí dostalo z této prosperity jen málo. Ale jsou Číňané vinni tím, že (exprezident USA) George Bush ml. utratil na nesmyslnou válku proti Iráku skoro dva biliony dolarů, zatímco se - jak Trump správně poukazuje - americká infrastruktura po mnoho let 'rozpadá a hnije'? Mohou německé exportní přebytky za to, že nejvyšší daňová sazba v USA je dnes sotva poloviční oproti 70. letům? A mají Mexičané odpovědnost za odpoutání Wall Street, které stálo práci miliony obyčejných Američanů?« ptá se Schieritz, jenž studoval na univerzitách v Londýně a Freiburgu.

»A především: Co to o samozvaném příteli pracujících Trumpovi vlastně vypovídá, když oznamuje, že chce daně dále snížit a banky znovu deregulovat?« dodává Schieritz, jenž se dlouhodobě zabývá i mezinárodními finančními trhy.

»Fascinaci Trumpem neumenší rozhořčení nad jeho špatným chováním, ale pouze to, že se jeho politika jasně pojmenuje - jako to, co zbude po odečtení rétoriky spravedlnosti…,« uzavírá podle ČTK.

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 48 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2017-02-20 19:24
Nikoli, kafrmi, to vše je doložitelné a v HaNo to dokladujeme téměř
dnes a denně - konkrétně! Pokud to odmítáte a chcete snad tvrdit opak,
pak právě vy jste zřejmě velkým fandou sci-fi. Hezký večer. R.
Janouch
kafrmi
2017-02-18 20:47
Paul-55, máte naprostou pravdu, co vyjmenoval R. Janouch je více méně
sci-fi.
halonoviny
2017-02-18 14:47
Kéž byste měl pravdu Paule. Přece jen Trump není primitivní ožrala
jako Jelcin, o to to ale může být nebezpečnější. Stačí, že se
považuje za Boha i bez xy promile... A ta osobní poznámka se týkala
toho, že ho považujete za menší zlo než Killary či Obamu - to mi fakt
hlava nebere - při tom všem, co jsem vyjmenoval, a co jsou objektivní
fakta. Hezký víkend R. Janouch
fronda
2017-02-17 23:00
Tak tady je dobře vidět, proč občané přestávají věřit klasickým
médiím a hledají místo toho na sociálních sítích a alternativních
webech (až si to Kačenka přečte, jistě jí to už bude jasné).
Paul-55
2017-02-17 18:36
To se teda silně pleteš soudruhu redaktore ! Zvolení Tumpa prezidentem
nesvědčí nic o mě, ale hlavně o úrovni demokracie a vyspělosti
amerických voličů, potažmo o nabídce jejich prezidentských
kandidátů. Já osobně jsem si nikdy žádné iluze o žádném
americkém prezidentovi nedělal a dělat nebudu ! Jo a závěrem, když
jsme přežili opilce Jelcina, který čudl také nezmáčkl, přežijem i
tohle. Čest!
halonoviny
2017-02-17 18:04
No pokud vám nevadí jeho neprofesionalita, hraní čistě na sebe,
sebezbožšťování, arogance moci, hulvátství, bigotní rasismus a
nenávist k ženám, pak to asi cosi svědčí i o vás, Paule. Jen nevím,
na co chcete čekat. Až stiskne čudl s atomovkou? R. Janouch
Paul-55
2017-02-17 17:05
Dejte mu čas, pořád je lepší než by byla Clintonka, a o tom zoufalci
Obamovi ani nemluvě. Čest!
halonoviny
2017-02-17 13:14
V tomto případě nezbývá než dodat jedině: Kéž by... R. Janouch
Gartouzek
2017-02-17 12:28
Já bych to tak černě neviděl. Myslím si, že šedé eminence politiky
USA, tak jako mnoho jiných prezidentů, svými zákulisními praktikami
převychovají k obrazu svému.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.