Tranzitní migrace poklesla

Policie loni v České republice chytila 5261 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Proti roku 2015 je to o 3302 zadržených cizinců méně, hlavním důvodem byl pokles tranzitní migrace.

Informovalo o tom vedení cizinecké policie s tím, že loni už přes ČR do států západní či severní Evropy tolik neputovali uprchlíci v souvislosti s migrační krizí, která vypukla v roce 2015, kdy počet zadržených cizinců v ČR prudce vzrostl. Nejčastěji byli loni v zemi nelegálně občané Ukrajiny, kteří tvořili téměř třetinu zadržených.

Podle ředitele cizinecké policie Milana Majera se statistiky vrátily do stavu před rokem 2015. Loni policie při tranzitní migraci chytila 511 cizinců, o rok dříve jich bylo 3294. Nejčastěji šlo o malé skupiny migrantů, kteří jeli mezinárodními vlaky nebo v dodávkách. Pomohla opatření na takzvané balkánské trase, kde některé země postavily ploty.

V ČR bylo loni nelegálně 1567 Ukrajinců, kteří nejčastěji přijedou legálně a pak překračují povolenou dobu pobytu. S výjimkou předloňska jsou na prvním místě dlouhodobě. Po nich následovali občané Ruska, Kuvajtu a Vietnamu. Na pátém místě se umístili Syřané, kteří v roce 2015 kvůli uprchlické krizi patřili mezi nejčastěji zadržené cizince. Zatímco v roce 2015 jich v ČR bylo zadrženo 2016, loni 158, což byl pokles o více než 92 procent.

Loni se ze 168 na 56 snížil počet lidí, kteří pomáhali cizincům k nelegálnímu pobytu či k překročení hranice. Bylo mezi nimi 13 převáděčů, meziročně o 105 méně. I tento pokles způsobila menší tranzitní migrace. »Převaděči začali hledat nové způsoby přepravy těchto osob, a tak se nám objevují v úkrytu v nákladních automobilech, objevují se v nákladních vlacích a cisternách, což jsou případy, které zasluhují pozornost vzhledem k nebezpečí ztráty života,« uvedl vedoucí oddělení analýzy rizik cizinecké policie Vladimír Takáč.

Cizinecká policie také odhalila 1430 falešných dokladů a dalších cestovních listin, což bylo o 1072 méně. Podle Huberta Langa z Národního centra pro kontrolu dokladů se policisté nejčastěji setkávají s rumunskými, řeckými, italskými a českými zfalšovanými doklady. Zneužívají je hlavně Ukrajinci, Češi a Moldavané. »Nejčastěji jde o totální padělky, pak se objevují pozměněné, u kterých je například vyměněna fotografie nebo doba platnosti,« dodal Lang. Nebezpečný je podle něj celoevropský trend, kdy je doklad pravý, ale používá ho někdo jiný.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 6 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.