Písničtí dál bojují o své byty

Lidé z pražského sídliště Písnice jednali o své bytové situaci na Pražském hradě, v plánu je další schůzka.

Na tiskovce klubu pražských zastupitelů KSČM to ve čtvrtek uvedla Magdaléna Vlková z iniciativy Moje Písnice. »Další informace zveřejníme v okamžiku, kdy se rozhodneme pro jednu z cest. Máme proti sobě silného protivníka,« zdůraznila Vlková s tím, že při jednání na Hradě šlo o nezávaznou informativní schůzku s ředitelem analytického odboru kanceláře prezidenta Radkem Augustinem. »Bohužel však premiér Bohuslav Sobotka se stále bezdůvodně brání setkání s námi,« dodala Vlková.

Get Adobe Flash player

Pražská zastupitelka a poslankyně Marta Semelová (KSČM) uvedla, že budou pokračovat nátlakové akce a demonstrace, například před Úřadem vlády.

Poslankyně Marta Semelová na tiskové konferenci. Vpravo na snímku pražský zastupitel Ivan Hrůza.

»Vždyť se jedná původně o podnikové byty, a to zaměstnanců energetických závodů, o něž se občané léta starali, do jejich údržby a rekonstrukcí investovali nemalé peníze. Kdo jim to vrátí? Kdo jim vrátí chaty, auta a další majetek, který rozprodali v momentě, kdy měly být byty prodány nájemníkům za zbytkovou cenu,« uvedla Semelová. Poté vysvětlila, že si lidé narychlo brali na odkoupení bytů hypotéky, jež nevyužili, protože firma náhle z nabídky vycouvala, čímž utrpěli finanční újmu.

»Za náš klub vyjadřuji ostrý nesouhlas s tímto ekonomicky neprůhledným a sociálně necitlivým prodejem bytů, který považuji za hazardování s osudy těchto lidí a celých rodin,« zdůraznila Semelová s tím, že občané jsou doslova obětí pochybného předávání bytů a doplácejí na lhostejnost vlády České republiky a odpovědných ministrů, ale i na arogantní chování na pražském magistrátu, který více než občané podle jejích slov zajímají vnitřní spory.

»Nikdo se nám nesmí divit, že bojujeme a my se nevzdáme. Doufejme, že novým vlastníkem budeme my, tak, jak by to podle těch zamýšlených privatizačních zákonů tenkrát mělo dopadnout,« uzavřela v následné debatě Vlková.

Lidé z Písnice a domu ve Vršovicích se snažili zabránit prodeji bytů soukromému subjektu. Firma Kennial, která je získala za 1,305 miliardy korun, přislíbila, že si je lidé budou moci odkoupit. Obyvatelé sídliště poukazují na to, že byty jim sliboval prodat i původní majitel. Celkem 700 bytů firma nakonec prodala ve veřejné soutěži za 1,305 miliardy korun.

Domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Původním vlastníkem byl stát, který je převedl na ČEZ. Lidé z tohoto pražského sídliště včera demonstrovali i před Úřadem vlády.

(rad)

FOTO - Haló noviny/Radovan RYBÁK

Audio: Ve zvukovém záznamu hovoří poslankyně a pražská zastupitelka Marta Semelová, pražský zastupitel Ivan Hrůza (KSČM) a Magdaléna Vlková z iniciativy Moje Písnice.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 25 hlasů.

(rad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


klmach
2017-02-17 08:18
Nedejte se bojujte .
fronda
2017-02-16 21:35
Fuj, krrrálíkárrrny, je to jakési nedůstojné.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.