FOTO - archiv Haló novin

Největší absentéři: Babiš, Marksová a Bělobrádek

Nejhorší účast při poslaneckých interpelacích měli loni ministr financí Andrej Babiš (ANO), ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Vyplývá to z informací zveřejněných na internetových stránkách kabinetu. Ministři statistiku o své účasti projednávali během posledního zasedání vlády, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je vyzval, aby na interpelace docházeli.

»Komunističtí poslanci mými ústy opakovaně, vlastně neustále velmi tvrdě žádají, aby ministři plnili svoji povinnost a nechali se zpovídat poslanci. To je jedna z mála věcí, kterou opozice má, aby mohla efektivně pracovat,« reagoval pro náš list předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Podivil se nad tím, že až pár měsíců před volbami začalo absentérství ministrů premiérovi vadit natolik, že o tom jednala vláda. Proto ho za to nijak nechválí. »To měl udělat už dávno. Vláda je odvozena od sněmovny, nikoli naopak. Takže to vnímám spíš jako populistický předvolební tah,« dodal.

Babiš byl interpelován ve všech 18 vyhrazených dnech, přítomen byl však podle statistky vlády pouze třikrát. Dosáhl tak 17procentní účasti. Marksová dorazila ve třetině případů (z patnácti interpelovaných dnů byla přítomna jen pětkrát), jen o něco lépe na tom byl někdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, kterého vystřídal v závěru loňského listopadu Miloslav Ludvík (oba ČSSD). Bělobrádek do sněmovny dorazil ve čtyřech z deseti případů, kdy měli poslanci zájem ho interpelovat, jeho účast tak dosáhla 40 %. Méně než poloviční účast mají ještě ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) – 41, a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL)- 43 %.

Interpelovaný ministr musí ve sněmovně sedět

Stoprocentní účast naopak mají Daniel Herman (KDU-ČSL), bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a Miloslav Ludvík, který v prosinci dorazil v obou dvou případech. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zvládl dorazit na 86 % interpelací, a další členové vlády ho proto na tiskovce po jednání v žertu označili za šprta či premianta. »Zřejmě si role nějak rozdělili - ten, kdo má méně práce v resortu, asi dostal úkol sedět na interpelacích ve sněmovně, jako by tam zastupovat vládu. Ale nic takového není možné. Interpelován je konkrétní ministr, který má ve sněmovně sedět,« reagoval Kováčik. Poukázal na to, že interpelace jsou při sněmovních schůzích vždy ve čtvrtek v pravidelný čas, takže »parta«, která dělá ministrům program na úřadě, by jim měla automaticky do programu zařadit interpelace ve sněmovně. A navíc harmonogram schůzí se dělá půl roku dopředu. »Jsem ochoten připustit buď nějakou havarijní situaci, nebo zahraniční služební cestu, jejíž termín závisí na protistraně. Nic jiného člena vlády neomlouvá,« dodal předseda klubu KSČM.

Je to úsměvné - Sobotka honí body před volbami

S ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) se Brabec shodl, že Sobotka apeloval, aby ministři do sněmovny docházeli. »Účast na interpelacích je součást práce a povinností členů vlády,« uvedl na Twitteru Sobotka. »To, že až poslední měsíce před volbami se najednou pan premiér začal zajímat o to, jak ministři chodí na interpelace, považuji za úsměvné,« kontroval pro náš list Kováčik.

Sám Sobotka stihl podle statistik Úřadu vlády dvě třetiny interpelací (67 %). Ministrům vadí, že nevědí, kdy na ně přijde řada a ve sněmovně musí trávit mnoho hodin. Marksová novinářům řekla, že až do 12 hodin daného dne ani netuší, zda na ni interpelace budou směřovat. Zaorálek v této souvislosti označil za nereálné, že by se do voleb mohl stihnout v této věci upravit jednací řád. To však není třeba. Stačí, když si členové vlády budou plnit své povinnosti.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 14 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.