Frank-Walter Steinmeier. FOTO - Wikimedia Commons

Němci chtějí svého prezidenta volit v přímé volbě

Drtivá většina Němců v aktuálním průzkumu institutu YouGov se vyslovila pro přímé volby prezidenta, novou hlavu státu by tak chtělo vybírat celých 71 procent respondentů.

Na rozdíl od České republiky němečtí občané hlavu státu nevolí přímo, ale prostřednictvím takzvaného Spolkového shromáždění. To je sbor volitelů složený z poslanců Spolkového sněmu a stejného počtu zástupců spolkových zemí. Toto shromáždění vybíralo nástupce dosluhujícího prezidenta Joachima Gaucka minulou neděli a zvolen byl předpokládaný a vybraný vítěz - bývalý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Proti přímé volbě bylo v průzkumu 16 procent dotazovaných a zbylých 13 procent nemělo k otázce prezidentské volby žádný názor. Přímou volbu německá ústava i s ohledem na špatné historické zkušenosti během meziválečné takzvané výmarské republiky neumožňuje, poznamenala agentura DPA s tím, že přímo zvolený říšský prezident Paul von Hindenburg jmenoval kancléřem Adolfa Hitlera.

V sondáži YouGov také 37 procent lidí souhlasilo s rozšířením prezidentským pravomocí, ale naopak plných padesát procent oslovených bylo proti. Ve Spolkové republice Německo může o prezidentský úřad usilovat kandidát, který dosáhl přinejmenším čtyřiceti let. Na 60 procent dotazovaných by ale chtělo minimální věk navýšit až na 45 let.

Gauck, který odmítl usilovat o druhý prezidentský mandát, je v Německu považován za morální autoritu. V průzkumu padla také otázka, zda nástupce Steinmeier Gauckovy kvality překoná. O tom, že nikoli, je přesvědčeno dvacet procent respondentů, o opaku pak osmnáct procent oslovených lidí. Zhruba 36 procent účastníků ankety ale neočekává vůbec žádný rozdíl.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2017-02-17 22:45
S tím Hitlerem byla ta potíž, že se s ním spojila
"demokratická" pravice. Sám většinu nezískal. A Hindenburg
byl už starý a pak zemřel (tady pozor na Zemana, který připomíná
Brežněva počátkem roku 1983). V přímé volbě prezidenta problém
nebyl.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.