Kolik neziskových organizací je opravdu bez zisku?

Systém přidělování dotací v ČR je příliš složitý, není dobře nastaven ani dostatečně transparentní. Navíc je nepřehledný. Přesvědčeno je o tom 72 procent respondentů průzkumu Libertariánského institutu, který výsledky prezentoval tento týden.

Podle 84 % respondentů je tato složitost záměrná. »Můžeme směle odhadovat, že počet dotací je více než 1000 každý pracovní den. Jde o neuvěřitelné číslo, když si uvědomíte, kolik lidí se v tom pohybuje. Jde o desítky tisíc lidí, kteří netvoří žádné hodnoty. Jen se účastní přehazování peněz z jednoho místa na druhé,« sdělil předseda Libertariánského institutu Roman Kříž. Informační systém Centrální evidence dotací z rozpočtu (CEDR) podle Kříže eviduje od roku 2000 přes milion dotací. V systému však nejsou všechny údaje, které tam mají být. »Zcela mimo CEDR jsou dotace, které přidělují například orgány samosprávy, úřady práce a další subjekty,« upozornil Kříž.

»Jak je vidět, z přidělování dotací stává pěkný byznys, na kterém si každý něco vezme. To je špatně, protože jen málo neziskových organizací tvoří hodnoty,« reagoval na Křížova slova člen sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Jan Klán (KSČM). Váží si například neziskovek, které se starají o staré lidi. Ty jsou podle něj potřebné pro společnost. Současně dodal, že však existuje i mnoho neziskových organizací, které z dotací organizují úplně něco jiného, a uvedl příklad Člověka v tísni, který získané používá i na podpůrné akce v jiných státech, ve kterých podporuje různé iniciativy. »Například podporuje iniciativy proti Číně, a to je špatně. Neziskové organizace mají pomáhat zejména v naší zemi,« zdůraznil Klán.

Klán: Zařaďme příjemce dotací do registru smluv

Za specifickou kapitolu považuje Roman Kříž dotace z EU. Ty jsou podle něj přidělovány často s porušením zákona o ochraně hospodářské soutěže. »V současné době provádíme analýzy, na jejichž základě budou podniknuty kroky k vrácení takovýchto nezákonných dotací Evropské unii. Může se jednat až o desítky miliard korun,« uvedl Kříž.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které v ČR zastřešuje čerpání evropských dotací, uvedlo, že jeho snahou je, aby systém pravidel a čerpání dotací byly transparentní. »Právě proto MMR nastavilo jednotné metodické prostředí, které slaďuje obecná pravidla napříč programy v ČR. V kontextu evropských dotací je třeba si uvědomit, že jen objem legislativy, který k současnému programovému období 2014 až 2020 nastavila EK, je o více jak třetinu větší, než v období předchozím,« uvedl mluvčí MMR Vilém Frček.

Jedním z cílů Libertariánského institutu je vytvoření otevřeného portálu, kde budou dohledatelné všechny dotace, které se z veřejných rozpočtů přidělují. »Je nehorázné, že občané dnes nemají možnost zjistit, kam jdou peníze, které od nich stát v různých formách vybere. Ještě strašidelnější však je, že to neví ani on sám,« dodal Kříž. Systém získávání dotací je nutné podle Klána zprůhlednit. Trvá na tom, aby do registru smluv byli zařazeni příjemci dotací a museli uveřejňovat smlouvy nad 50 tisíc korun. Jde přece o veřejné prostředky. »Otázka na závěr zní, kolik je v naší republice skutečně neziskových organizací, které nejsou ziskové? Přece musí z něčeho žít a někdo je musí platit. Je nutné neziskové organizace řádně kontrolovat, jinak se z toho stane ještě větší byznys, než je nyní,« tvrdí poslanec KSČM.

Libertariánský institut je nezisková a nevládní organizace. Za svůj hlavní cíl označuje propagaci svobody marketingovými prostředky. V průzkumu v září loňského roku oslovil 1000 lidí.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 26 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


klmach
2017-02-18 12:08
Pojdme se podívat na neziskovky kam jdou naše peníze téma pro volby.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.