Ilustrační FOTO - Pixabay

Zelenina na pultech prudce zdražila

Zelenina na pultech obchodníků letos výrazně podražila. Ceny rajčat v obchodech jsou až o polovinu vyšší než loni v únoru, zákazníci za ně tento týden platili v průměru 68,45 koruny za kilogram proti loňským 45,18 Kč/kg. Dražší jsou i brambory a papriky, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Kupující přitom letos platí víc také za mléčné výrobky, zejména za máslo.

Ceny brambor za rok stouply o 18 procent, letos je obchody prodávají v průměru za 18,65 Kč/kg. Papriky jsou dražší o desetinu a stojí 90,60 Kč/kg.

Rajčata a papriky se v zimě do českých obchodů dovážejí zejména z jihu Evropy. Španělští exportéři podle agentury Reuters uvedli, že produkce zeleniny v Evropské unii v posledních týdnech klesla o 60 % oproti běžné úrovni, a to kvůli nepříznivému počasí, které mělo dopad na zemědělce v zemích kolem Středozemního moře.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Záplavy a sněžení ve Španělsku například těžce zasáhly produkci ledového salátu, jehož cenu ale ČSÚ nesleduje. Podle španělských farmářů bude nedostatek ledového salátu pravděpodobně i v březnu, protože špatné počasí na jihu země znemožnilo výsadbu, která by nahradila zničenou úrodu. To se již projevilo v maloobchodě, ve Velké Británii například některé supermarkety omezily prodej ledového salátu na tři kusy na zákazníka.

Stouply také ceny ostatních potravin

O více než pětinu stoupla u českých obchodníků také cena másla. Nyní lidé čtvrt kilogramu másla kupují v průměru za 43,17 Kč, loni to bylo 35,53 Kč. O 30 % dráž vyjde i eidamská cihla, mléko je o 3,5 % dražší. V první půli loňského roku ale farmáře prodávající mléko trápila krize, kvůli které prodávali výrobky za ceny pod výrobními náklady. Na evropském trhu totiž byl mléka přebytek. Svou roli sehrálo i ruské embargo na dovoz potravin, které bylo vcelku logickou odezvou na protiruské sankce zavedené Spojenými státy a Evropskou unií.

Zákazníci si letos připlatí i za maso, vepřové podražilo o desetinu, hovězí téměř o čtyři procenta. Kuřata jsou ale levnější, a to o šest procent.

Statistici každý měsíc sledují ceny 26 druhů potravin v českých obchodech. Pokud se ceny všech těchto potravin sečtou jako obsah nákupního košíku, je výsledná cena proti loňskému únoru o devět procent vyšší!

(ici)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 15 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.