Reklama

Rozkol v Kyjevě, fašisté ničí tratě

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve čtvrtek kritizoval postup ukrajinských ultranacionalistů, kteří už tři týdny blokují dovoz uhlí z východní oblasti Donbasu ovládané proruskými aktivisty.


Přerušení železničního spojení podle hlavy státu ohrožuje zásobování ukrajinských měst a obcí elektřinou a teplem, hrozí zastavením výroby v podnicích s 300 000 zaměstnanců, a může stát připravit až o dvě miliardy dolarů (téměř 51 miliard Kč). Ukrajinští fašisté na některých tratích vytrhali koleje. Brojí tak proti obchodům kyjevské vlády, kterou považují za zkorumpovanou. Kyjev ale pro tepelné elektrárny potřebuje takové uhlí, které se nachází pouze na území proruského Donbasu. Premiér Ukrajiny Volodymyr Hrojsman označil přerušení a blokádu železničních tratí za zločin, kvůli situaci v ukrajinské energetice měla totiž začít v zemi platit mimořádná opatření. Ultranacionalisté však prohlásili, že výhrůžky úřadů svědčí jen o správnosti blokády, kterou od čtvrtka rozšířili ze tří železničních tratí i na silnice.

»Ubráníme zájmy občanů. Nedovolíme demagogům vytvářet obraz státu, ve kterém vládne anarchie a svévole. Nedovolím destabilizovat situaci, nedovolím rozklad na frontě. Vždyť to je to, co od nás nepřítel očekává,« zdůraznil Porošenko. Kvůli ohrožení energetické bezpečnosti svolal Porošenko radu národní bezpečnosti a obrany a během jednání zdůraznil, že »dočasně okupovaná území« lze získat zpět jen výlučně diplomatickou a politickou cestou. Za chybu označil »snahy odříznout tato území od Ukrajiny, a tak je fakticky darovat nepříteli«.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.9, celkem 55 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama