Cena za obhajobu práv zaměstnanců

»Bylo mi ctí převzít Cenu Benedicta Cerqueiry od Federace výkonných zaměstnanců za prosazování zaměstnaneckých práv na České poště. Je to zároveň počátek dialogu mezi zelenými a odborovým hnutím. Bez tohoto dialogu je zelená politika neuskutečnitelná,« řekla Monika Horáková (SZ) při přebírání této ceny z rukou předsedy federace Miroslava Prokopa (viz snímek).

Brazilec Benedicto Cerqueira byl celý život věrný odborářským zásadám, pomáhal pracujícím a lidem v nouzi, postavil se proti diktátorským režimům v Brazílii a Chile. V odborářské funkci působil v někdejším socialistickém Československu jako místopředseda Světové odborové federace. V naší zemi byl vlastně ve vyhnanství.

Cenu s jeho jménem získávají lidé, kteří svou činností přispěli k obhajobě práv zaměstnanců, k rozvoji odborů či jinak k sociálnímu smíru. V minulém období ji získala také poslankyně Marta Semelová (KSČM), a to především za hájení práv zaměstnanců České pošty a dalších zaměstnanců, například učitelů; poslankyně Úsvitu Olga Havlová za úsilí o to, aby horníci získali předčasné důchody a z vypořádání důlních škod netěžil podnik OKD v majetku Zdeňka Bakaly, ale občané, kterým byla způsobena újma.

Cenu dostávají nejen ženy, ale i muži, příkladem je Zdeněk Škromach (ČSSD). »Získal ji i odborář z Brazílie, který je zaměstnancem hotelu, za prosazování práv všech tamních zaměstnanců. Cenu získali například také bývalí prezidenti Brazílie Dilma Rousseffová a Inácio Lula da Silva a další,« informovala náš list vnučka Benedicta Cerqueiry Andrea.

V sobotu 25. března od 14 hodin bude na počest Benedicta Cerqueiry slavnostně otevřen a pokřtěn panel věnovaný jeho životnímu osudu v Muzeu vystěhovalectví do Brazílie, které se nachází v Náhlově u Ralska. Akce je přístupná veřejnosti.

FOTO - Petr ZEWLAKK VRABEC


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 5 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.