Pravice chce zákoník práce vykostit

Řada pozměňovacích návrhů pravicových poslanců k novele zákoníku práce by zásadně zhoršila podmínky v zaměstnání pro čtyři miliony českých zaměstnanců.

Vládní novela zákoníku práce podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly nenarušuje zásadní principy ochrany zaměstnanců a reaguje především na požadavky praxe. Sněmovní výbor pro sociální politiku nad rámec vládního návrhu schválil přes 20 pozměňovacích návrhů, které zlepšují podmínky zaměstnanců, jako například pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance, dodal na tiskové konferenci.

»Paní ministryně práce a sociálních věcí předložila návrh novely zákoníku práce, aniž by v tripartitě došlo ke shodě. Ale ona chtěla mít čárku v rámci koaličních dohod, že bude nějaká novela předložena,« řek Haló novinám poslanec Stanislav Grospič (KSČM), předseda Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska. »My, poslanci za KSČM, jsme kritizovali, že ji předložila v té nejméně šťastné variantě, rozbíjející funkci jednotné pracovněprávní úpravy. Nepostavili jsme se proti, ale považujeme novelu za zbytečnou. Upozorňovali jsme, že novela je nesystémová, chaotická a otevírá Pandořinu skříňku, čehož se zákonitě chopí pravice. Ale i odbory a obě strany budou chtít načíst řadu pozměňovacích návrhů.«

Šílené návrhy ODS

Nyní skutečně poslanci za ODS, TOP 09 a ANO předložili celkem 44 pozměňovacích návrhů, které by v případě schválení zásadním způsobem zhoršily podmínky pro zaměstnance. Poslanci z TOP 09 se podle Středuly nechali slyšet, že zákoník práce začnou obstruovat. »Nad zákoníkem práce se nyní vede diskuse o tom, zda má zaměstnanec vůbec nějaká práva. V některých návrzích jde o návrat do 19. století těsně po tom, co skončilo nevolnictví. Poslanci ODS chtějí zákoník práce vykostit,« uvedl Středula. Například Zbyněk Stanjura (ODS) navrhuje zkrátit výpovědní dobu na pouhý měsíc, požaduje, aby jako nový důvod k výpovědi stačilo: »Nelze-li na zaměstnavateli spravedlivě požadovat, aby dále zaměstnance zaměstnával.« To je jednoznačná cesta k vyhazování lidí bez udání důvodu, uvedl Středula. Stanjura také navrhuje snížit ochranu zaměstnanců před propuštěním v době nemoci, mateřské a rodičovské dovolené a po jejím skončení. Usiluje i o zhoršení základních pravidel pro rozvrhování pracovní doby. V rozporu s mezinárodními úmluvami chce také zrušit ochranu odborových funkcionářů před propuštěním.

Petr Bendl (ODS) předložil sedm pozměňovacích návrhů, které jsou namířeny proti stávajícím pravomocem odborů s cílem omezit a zkomplikovat působení odborových organizací. »Ty návrhy jsou šílené. Je to vzkaz voličům pro parlamentní volby: když nás zvolíte, vezmeme vám vaše práva a vrátíme vás ne před rok 1989, ale do 19. století,« prohlásil Středula. ODS podle něho nenastoluje nic nového, většina návrhů připomíná rok 2005, kdy ODS přišla s ideologickým pojetím pracovního práva ve smyslu, že zaměstnanec musí nést rizika podnikání, hlavní jeho motivací má být strach o zaměstnání a nepotřebuje žádnou ochranu v zákoníku práce, protože tu mu nahradí velká smluvní volnost.

Novelu by měla vláda stáhnout

»Pravice bude chtít ukázat, že zákoník práce je zbytečný a všechno by mělo být řešeno v rámci občanskoprávních vztahů. Ve výboru byla načtena řada pozměňovacích návrhů, které procházely velice těsně,« uvedl Grospič. Ve sněmovně zatím k druhému čtení nedošlo, nicméně nyní už je načteno mnoho dalších návrhů. Hrozí, že ze zákoníku práce, který byl přijat v roce 2006, mnoho nezbude a vinou ministryně práce a sociálních věcí, potažmo vlády a sociální demokracie, by se postavení zaměstnanců mohlo výrazně zhoršit, obává se Grospič. »Mám vážnou obavu, aby toho nevyužily pravicové strany, hnutí ANO a KDU-ČSL, a efekt nebyl opačný, než se zamýšlelo. Nedávno jsem měl možnost novelu konzultovat na jednání evropského sekretariátu Světové odborové federace. Podobný proces probíhá ve většině států EU. Na jedné straně vlády předkládají euronovelu zákoníku práce, na druhé národní novely, které zaměstnanecká práva omezují pod záminkou, že je třeba liberalizovat pracovní trh. Vláda by teď měla projednat euronovelu, která zaměstnanecká práva nijak neomezuje a slaďuje podmínky v zemích EU. Už v tom má skluz. Svou novelu by měla před druhým čtením stáhnout, zákoník práce nechat ve stávající podobě a vláda by znovu měla otevřít jednání na tripartitě,« uzavřel Grospič.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 24 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


krob.josef
2017-03-09 19:22
Asi by bylo nejlepší nechat Zákoník práce takový, jaký je, a vůbec
do něj nevrtat. Tím by pravice přišla o možnost do něj negativně
zasahovat.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.