Reklama

Oblast elektronické komunikace - Achillova pata této vlády!

Dlouhodobě velice potřebná novela zákona o elektronických komunikacích by se měla v těchto dnech konečně doprojednat na vládě. Exekutivní části zákonodárného procesu předcházela páteční schůzka premiéra se zástupci sněmovních stran, na které se všichni zúčastnění dohodli na zrychleném procesu přijímání novely zákona v Poslanecké sněmovně. Jedná se o to, aby se norma stihla projednat ještě do konce volebního období, přičemž lhůta sněmovního projednávání by tak měla být zkrácena z šedesáti na dvacet dnů a nový návrh zákona bude zařazen dokonce také jako první bod na dubnové schůzi dolní komory. Zpravodajem by se, tak jako při poslední sněmovní úpravě tohoto stěžejního zákona pro oblast elektronických komunikací, měla stát nejspíše moje osoba.

Premiér Sobotka po odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka osobně převzal agendu ministerstva a sám nyní bude dohlížet, jak se »elektrokomunikační zákon«, který by měl již konečně omezit doposud prakticky nedotknutelné panství telefonních operátorů, prosadí i ve finální fázi poslaneckého hlasování. Parlamentní volby se již blíží, a tak se premiér snaží alespoň částečně »oživit mrtvolný stav« v ICT oblasti, jenž zde panuje po exministru Mládkovi a který také s největší pravděpodobností způsobil i jeho odvolání. Již v listopadu loňského roku, na bilanční schůzce, totiž Sobotka Mládkovi vytýčil ochranu spotřebitele jako jeho »úkol číslo jedna« a zjevně marně! Sám jsem ministra průmyslu při poslaneckých interpelacích na tento fakt upozorňoval, ale také marně.

Ochrana spotřebitelů totiž, v aktuální právní úpravě, skutečně hyne »na úbytě«, a ani Mládkem vypracovaná novela prakticky žádné výraznější zlepšení v jejich prospěch nepřinášela, právě naopak. Obsahovala mj. i návrh zákazu vyjednávání individuálních tarifů pro zákazníky a tímto způsobem, dle vyjádření Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), zakonzervovávala již tak neúnosně vysoké tarifní ceny, s čímž lze jen souhlasit.

Upravený návrh, který nyní posuzovala legislativní rada vlády, by měl snad konečně již posílit nejen pravomoci ČTÚ, jako státního garanta, ale i práva jednotlivých spotřebitelů. O reálném snížení cen za telefonní služby bych ale do budoucna osobně velice pochyboval. To spočívá ve výlučné gesci samotných operátorů. Cena je stanovována vždy dle interní strategie telekomunikačního velkopodnikatele na trhu těchto specifických služeb, bez ohledu na postoje státu, a nebál bych se v tomto ohledu ani konstatovat, že zde i cítím přítomnost zapovězených kartelových dohod mezi hypotetickými konkurenty, provozovateli veřejné mobilní sítě. A ti relevantní jsou u nás bohužel zatím jen tři, a svá panství si »vykolíkovali« velice efektivně, ovšem výhodně zejména pro ně samotné. A vůbec je netrápí, že občané již dlouhodobě úpí pod tíhou neodůvodněně vysoko nastavených spotřebitelských cen.

Vláda má ale celkově v oblasti ICT průmyslu a eGovernmentu, chcete-li v oblasti informačních a komunikačních technologií a v elektronizaci veřejné správy, vůči naší společnosti obrovský nesplacený dluh. Urychlené zavedení vysokorychlostního internetu, zmiňované dokonce v prioritách vládního prohlášení, je v nedohlednu. Ve zmiňované elektronizaci veřejné správy, jejím efektivním využívání nebo v podpoře internetové ekonomiky bohužel stále zaujímáme jedno z posledních míst v EU. Vidět Českou republiku v poslední sedmičce unijních zemí je opravdu nevídaně smutnou bilancí této vlády!

Jiří VALENTA, poslanec a předseda sněmovního podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 14 hlasů.

Jiří VALENTA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.