FOTO - iamexpat.nl

Kohlíček: Rutte může děkovat Erdoganovi

O výsledku nizozemských voleb podle europoslance KSČM Jaromíra Kohlíčka rozhodla aféra s nevpuštěním a vyhoštěním několika Erdoganových agitátorů. Konfliktu Evropy s Tureckem se však Kohlíček neobává. Řekl to ve čtvrtek v Praze novinářům.

»Nebýt této aféry, měl by konzervativní lídr Rutte mnohem těžší pozici. Wilders by měl nabito a výsledek by vypadal úplně jinak,« uvedl ve čtvrtek Kohlíček při analýze současné mezinárodní situace.

Podle Kohlíčka to byla od Rutteho chytrá strategie, která nemá vysoká rizika. Konflikt Nizozemska a Erdoganova Turecka totiž nepřeroste v nic vážnějšího. »Erdoganovi o Evropu nejde. Jeho silná slova míří k domácímu publiku, jemu se snaží ukázat, jak brání Turecko. Jde mu o vnitřní boj,« je si jistý Kohlíček. Navíc komunistický europoslanec se nedomnívá, že by turecký prezident mohl Evropě výrazně uškodit tím, že na její území vpustí vlnu uprchlíků z Blízkého východu, jak hrozí. »Tato karta, se kterou Erdogan už tak dlouho hraje, ztrácí na síle. Příval by to nebyl už zdaleka takový a navíc Německo, Švédsko i mnohé jiné země již učinily taková opatření, že jejich atraktivita pro migranty výrazně klesla,« domnívá se Kohlíček.

To, že turecký autoritativní prezident zariskoval střet s evropskými úřady, podle exposlance KSČM dokazuje, že si není jistý výsledky referenda o posílení prezidentských pravomocí. »Erdogan je nervózní. Má jistě dobré výzkumy veřejného mínění a ví, že atmosféra v Turecku pro něj není zdaleka tak příznivá, jako krátce po nedávném nezdařeném puči. Ví, že několik milionů tureckých voličů v Německu či v Beneluxu by mohlo situaci rozhodnout. Proto zariskoval,« vysvětlil Kohlíček.

Vývoj v Turecku nicméně Kohlíček dlouhodobě sleduje s obavami. Ať referendum o přechodu k systému silného prezidenta dopadne jakkoli, je zřejmé, že Turecko se mění a vzdaluje se evropskému hodnotovému prostoru. »Zakladatel moderního Turecka Kemal Atatürk vybudoval sekulární režim, jehož garantem byla armáda. Erdoganova AKP měla mnoho předchůdců – ale jakmile se armádě některá z těchto stran zdála moc náboženská, rozpustila ji. Erdoganovi se však podařilo armádu oslabit a po onom záhadném puči vyštípal tisíce stoupenců sekulárního režimu i ze státní správy. Nyní stojí na prahu silného prezidentského režimu. I kdyby se však tomu podařilo zabránit, posunu k náboženskému systému již asi zabránit nelze. A to je obrovský přelom, který ovlivní dějiny Evropy,« analyzoval Kohlíček.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 25 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.