ILUSTRAČNÍ FOTO - rd.com

V Libavé je zvýšené množství uranu v pitné vodě

Pitná voda, kterou jsou zásobováni obyvatelé Města Libavá na Olomoucku, podle odborníků obsahuje zvýšené množství uranu. Vodu by proto neměli pít děti a těhotné ženy. V obci s více než pěti sty obyvateli je už zajištěno náhradní zásobování nezávadnou vodou. Armáda chce upravit technologii úpravy vody z nedalekého zdroje, aby ji zbavila nebezpečného uranu.

Ředitel příspěvkové organizace Armádní servisní (AS-PO) Martin Lehký v dopise zaslaném minulý týden vedení Města Libavá uvedl, že zvýšené množství uranu ve vodě z úpravny Velká Střelná zjistili experti Zdravotního ústavu Ostrava. »Jako dočasné provizorní opatření doporučuji informovat obyvatele, že pitnou vodu nelze používat k přípravě kojenecké stravy. Je doporučeno omezit její přímou spotřebu u dětí do sedmi let a u těhotných žen,« stojí v dopise, který byl zveřejněn na úřední desce Města Libavá.

Místostarosta Města Libavá Jiří Ondřejka řekl, že obec čeká na konečné výsledky rozboru pitné vody, které by měly stanovit míru rizika. »Rozváží se pitná balená voda, pro vaření ve škole je připravena cisterna. Na starost to má firma, která nám vodu dodává. Problém to pro obec je, zatím nevíme, jaké budou konečné výsledky,« uvedl místostarosta. Dodal, že zatím není známo, kdy by měly konečné výsledky rozboru pitné vody dorazit.

Ředitel AS-PO Lehký už vedení obce informoval o tom, že armáda chce při plánované rekonstrukci vodního zdroje Velká Střelná instalovat technologii na odstranění uranu ze surové vody. »Současně byly provedeny rozšířené analýzy vody, které jsou nutným podkladem k provedení znaleckého posudku a vyhodnocení zdravotních rizik,« uvedl.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 10 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.