ILUSTRAČNÍ FOTO - macworld.co.uk

Za nenávist na sociálních sítích milionové pokuty?

Provozovatelům sociálních sítí, kteří nebudou důsledně postupovat vůči protiprávnímu obsahu, bude v Německu hrozit pokuta až 50 milionů eur (1,35 miliardy Kč). Počítá s tím nový návrh, který minulý týden v Berlíně představil ministr spravedlnosti Heiko Maas.

»Svoboda vyjadřování v živé demokracii chrání i urážlivá a odpudivá vyjádření - dokonce i lež může spadat pod svobodu slova. Svoboda vyjadřování ale končí tam, kde začíná trestní právo,« uvedl Maas, podle něhož tato svoboda nekryje podněcování k nenávisti nebo pomluvy.

Dosavadní snahy provozovatelů sociálních sítí, jako je Facebook nebo Twitter, nejsou podle Maase v tomto ohledu dostatečné. Facebook podle něj maže jen 39 % protiprávního obsahu, který mu nahlásí uživatelé, Twitter dokonce pouhé jedno procento. Že to jde i jinak, dokazuje podle ministra spravedlnosti společnost Google, která na platformě YouTube maže 90 % videí, která porušují německé zákony.

Jeho návrh počítá s tím, že sociální sítě i další internetové platformy na sdílení obsahu budou muset dodržovat závazné standardy. Ty mají všem uživatelům umožnit jednoduše a kdykoli nahlásit obsah, který je v rozporu se zákonem. Sociální sítě musejí takové stížnosti okamžitě přezkoumat a zjevně trestné příspěvky do 24 hodin smazat. Nestačí přitom smazat jen originální příspěvek, ale všechny další se stejným obsahem, které mezitím uživatelé sdíleli.

Falešné nařknutí z terorismu

Tímto nařízením Maas podle pozorovatelů reaguje i na případ syrského uprchlíka, který se na Facebooku stal terčem falešných zpráv (tzv. hoaxů), jež ho označovaly za teroristu. Mladý Syřan se tomu u soudu v bavorském Würzburgu snažil bránit a požadoval vyhledání a smazání všech zpráv, které ho křivě obviňují. Soud ale minulý týden rozhodl, že to sociální síť podle současné legislativy dělat nemusí. Odstraňovat zatím musí jen konkrétní protiprávní příspěvky, které uživatelé nahlásí.

Firmám, které se chystanými pravidly nebudou řídit, hrozí dvojí trest. Jednak pokuta až pět milionů eur (135 milionů Kč) pro osobu zodpovědnou za vyřizování stížností na protiprávní obsah, jednak pokuta až 50 milionů eur pro celou společnost.

Návrhy nemohou zůstat omezené jen na SRN, a proto je chce Maas představit i Evropské komisi a unijním ministrům vnitra tak, aby mohla mít EU do budoucna společná pravidla.

Maďaři protiprávně

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) minulý týden rozhodl, že Maďarsko přede dvěma lety protiprávně zadržovalo dva migranty v tranzitní zóně a poté je poslalo zpět do Srbska.

Maďarsko podle ESLP zadržováním dvou bangladéšských migrantů na podzim 2015 v tranzitní zóně u přechodu Röszke na své jižní hranici se Srbskem porušilo Evropskou úmluvu o lidských právech. Jejich pozdějším vrácením do Srbska pak podle ČTK oba muže vystavilo riziku nehumánního zacházení v řeckých uprchlických centrech.

Maďarské úřady podle mínění soudců tímto jednáním porušily právo na svobodu a bezpečnost, zákaz mučení a právo na poskytnutí účinné pomoci zakotvené v Evropské úmluvě o lidských právech. ESLP nařídil Maďarsku zaplatit oběma Bangladéšanům po 10 000 eurech (270 000 korun) jako odškodné a po 8705 eurech k pokrytí soudních výloh.

Rozsudek byl vynesen pouhý týden poté, co maďarský parlament schválil zákon, který umožňuje systematicky omezovat svobodu pohybu migrantů.

Pořádková pokuta

Dva maďarští policisté byli navíc ve čtvrtek potrestání pokutou za použití nadměrné síly vůči migrantům na jižní hranici se Srbskem. Informoval o tom deník Magyar Nemzet.

Maďarsko je obecně terčem kritiky ze zahraničí, zejména od ochránců lidských práv i OSN, kvůli příliš tvrdému zacházení s migranty. Magyar Nemzet napsal, že policisté byli potrestáni za to, že jeden klečel na migrantovi sedícím na zemi, zatímco druhý nastříkal pepřový sprej do obličeje dalšího migranta, který stál za hraničním plotem. Pokuty, které za to dostali, činily 300 000 forintů (26 160 korun) a 130 000 forintů (11 330 korun).

Podle deníku bylo od uzavření hranic na podzim 2015 do března letošního roku podáno 44 stížností na postup policistů vůči migrantům.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 6 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.