FOTO - samaa.tv

Rozsáhlé sčítání lidu - historická výzva pro Pákistán

V Pákistánu začalo ve středu rozsáhlé sčítání lidu. Uskuteční se s desetiletým zpožděním a podle agentury AFP ho provázejí obavy z možných dopadů na dělbu moci a veřejných zdrojů. OSN považuje Pákistán za šestou nejlidnatější zemi světa a počet jeho obyvatel se odhaduje na takřka 200 milionů.

Výsledky se vzhledem k prudce narůstající populaci promítnou do ekonomických a sociálních ukazatelů vypočítaných na základě posledního sčítání před 19 lety, podle něhož měla země 134,7 milionů obyvatel. S přihlédnutím k parlamentním volbám, které se budou konat za rok, jde v první řadě o politiku. Demografické změny přispějí k úpravám volebních obvodů, počtu křesel jednotlivých provincií v parlamentu a také k přesunům při rozdělování federálních prostředků v budoucích rozpočtech.

Mocní pozemkoví vlastníci z provincií Sindh na jihu země a Paňdžáb v jejím středu by se vzhledem k exodu obyvatel z venkova mohli dočkat úbytku svých zástupců. Podobně by mohla být otřesena hegemonie Paňdžábu. Ten si z pozice bašty vládnoucí strany odnáší lví podíl z federálních finančních prostředků, ovšem jeho obyvatelstvo narůstá pomaleji než v jiných provinciích.

Političtí aktéři proto nejsou sčítání lidu nakloněni, koná se pouze díky nařízení nejvyššího soudu. Nedostatek politické vůle se však odráží v laxnosti příprav. Statistický úřad je sice už deset let připraven jednat, avšak představitelé země akci odsouhlasili teprve před třemi měsíci. To je krátká doba na zaškolení desítek tisíc sčítacích komisařů a na získání důvěry zúčastněných stran a komunit. Některé z nich zneklidňuje zejména vliv zhruba dvou milionů afghánských uprchlíků, které kvůli nesrovnalostem během přidělování průkazů totožnosti nelze odlišit od pákistánských občanů...

V Balúčistánu, rozsáhlé a nepříliš lidnaté provincii na jihovýchodě země, odmítla sčítání lidu nacionalistická strana a přirovnala akci k sebevraždě. Obává se, že cenzus by přidal na váze Paštunům, včetně Afghánců, a z Balúčů by se stala minorita ve vlastní provincii. Fakta je nezajímají!

Sčítání ale umožní spočítat marginalizované menšiny, například hinduisty a křesťany. Obě tyto skupiny tvrdí, že dosahují vyššího počtu než odhadované dva až tři miliony. Cenzus vezme v úvahu i transsexuály, jež poprvé uvede v samostatné kategorii...

K akci bylo povoláno 300 000 osob a vytištěno bylo 55 zatím milionů formulářů. Polovina z okresů bude spočtena od 15. března do 15. dubna, druhá polovina od 25. dubna do 25. května. První výsledky se podle ČTK očekávají na konci července.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.