Nátlak kvůli odkrývání pravdy

Kvůli sporu o zprávu kritizující Izrael v pátek v Bejrútu rezignovala náměstkyně generálního tajemníka OSN a výkonná tajemnice Hospodářské a sociální komise OSN pro západní Asii (ESCWA) Rima Chaláfová.

Komise ve středu zveřejnila analýzu, která uvádí, že Izrael uplatňuje vůči Palestincům režim apartheidu. Chaláfová řekla, že odstupuje, protože na stažení zprávy naléhal šéf OSN António Guterres. Podle něj ESCWA dokument nekonzultovala se sekretariátem OSN. »Samozřejmě se očekávalo, že Izrael a jeho spojenci vyvinou obrovský tlak na generálního tajemníka OSN, aby se od zprávy distancoval a žádal její stažení,« sdělila Chaláfová na tiskové konferenci. Guterres jí ve čtvrtek ráno nařídil analýzu stáhnout z webu ESCWA. »Požádala jsem ho, aby přezkoumal své stanovisko, ale on na něm trval. Na základě toho jsem mu předložila svou rezignaci,« dodala Chaláfová, která zprávu hájila jako vědeckou. Chaláfová je občankou Jordánska, v minulosti byla i jordánskou vicepremiérkou.

Výmluvy mluvčího

»Není to o obsahu, je to o procesu,« tvrdil Guterresův mluvčí Stéphane Dujarric. »Generální tajemník nemůže akceptovat, aby jeho náměstkyně nebo kterýkoli jiný vysoký představitel OSN povolil publikaci jménem a s logem OSN, aniž by konzultoval kompetentní oddělení a dokonce ani jeho,« vymlouval se dále. Téměř stostránková analýza konstatuje, že Izrael uplatňuje vůči Palestincům režim apartheidu, tedy rasovou diskriminaci obdobnou poměrům v Jihoafrické republice před rokem 1994. Jeho hlavní metodou je »strategické roztříštění palestinského národa« do čtyř skupin utlačovaných rozdílnými zákony a politikou.

Izrael si mne ruce

ESCWA sídlí v libanonské metropoli Bejrútu a sdružuje 18 arabských států západní Asie. Na webu tohoto orgánu OSN už zpráva není. Podle Chaláfové nechala komise analýzu vypracovat na žádost členských zemí, autory expertízy jsou Američané Richard Falk a Virginia Tilleyová. Profesor práva Falk je bývalý zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva. Tilleyová působí jako profesorka politologie na Jižní illinoiské univerzitě. Izrael, který Chaláfovou dlouhodobě kritizoval a snažil se o její odvolání, její odchod uvítal. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Emmanuel Nahšon ve středu přirovnal zprávu ESCWA k někdejšímu nacistickému propagandistickému listu Der Stürmer, který měl vyhroceně protižidovské zaměření.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 39 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2017-03-20 12:00
Cenzura sekretariátu OSN. Podle sekretariátu, "bohů na
Olympu", je asi pravda jen to, co sám odhlasuje, že je pravda.
Prostě kult sekretariátu OSN. OSN má působit jako veřejná otevřená
instituce, nikoli jako tajná intrikářská.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.