Dítě hrající si na zmasakrovaném ukrajinském tanku. Snímek fotografa z Luhansku.

Děti ve válce na Donbasu fotí raději princezny

Děti fotí raději princezny než válku, chtějí normálně žít. V rámci vernisáže putovní výstavy fotografií Donbas – společnost a válka to řekl Jaromír Vašek, který do oblastí pravidelně jezdí a místním se snaží všemožně pomáhat.

Přítomní si se zájmem prohlíželi jak jeho fotografie, tak snímky pořízené dětmi z 56. školy v Doněcku, z fotoškoly Fiška, které byly vystaveny i v tamním mládežnickém centru (na výstavě Doněck očima dětí přifrontovaných rajónů). Jedná se o fotografie dětí žijících v nejvíce ostřelovaných částech města – v Kujbyševském a Kyjevském rajónu. »Na dva měsíce se děti, usínající a probouzející se za zvuků dělostřelecké palby, ponořily do světa fotografie,« řekl Vašek. K vidění byly i snímky fotografů z Luhanska – v nich se odrážela válka, rozbité domy nebo troska ukrajinského tanku, na kterém si hraje dítě. Ty nejdrsnější záběry, zmasakrovaná lidská těla, na výstavě raději nebyly. I tak to bylo silné!

V kontrastu s fotkami normálního života v oblastech, který zachytil Vašek, a oněch princeznovských od dětí, bylo vidět, jak mír není jen frází. Účastníci vernisáže si na něj připili. »Mým největším dojmem z války bylo, když v době silného ostřelování, kdy střely dopadaly nedaleko domu, táta velmi rychle zareagoval a v mžiku mě spustil do sklepa. Když vše skončilo, dostal mě odtamtud ven,« přečetl Vašek zpověď dvanáctileté Kariny. »V domě, kde bydlím, není sklep. Když začne ostřelování mikrorajónu ‚3. východní‘, prostě sedím v domě, poodejdu dále od oken, a doufám, že všechno zůstane nepoškozeno,« citoval třináctiletou Táňu.

Princezna. Z výstavy snímků dětí z 56. školy v Doněcku.

Touží po krásné pohádce

»Když vyjde ven, něžná a krásná dívka vidí ruiny okolních domů. Tolik touží po krásné pohádce, že zejména proto se jí tak dobře daří fotografie malých princezen,« dodal. A přidal trpkou zkušenost dalšího dítěte. »V noci nyní střílejí zvláště hlasitě, v průběhu dne trochu tišeji,« uvedla třináctiletá Julia. »Oči dítěte ve své rodné vesnici každý den vidí hrozný obraz zkázy. Dívka nerada fotí válku. Líbí se jí květiny, mrazivé větve jedlí, krásné centrum Doněcku. Proto se Julia rozhodla spojit svůj osud s fotografií a, možná, stát se profesionální fotografkou,« řekl Vašek. Na jedné z jeho fotografií je desetiletá Bohdanka, která – těžce zkoušená válkou – skládá básničky.

Příjemné prostředí baru Čtyřlístek v pražské Štěpánské ulici, kde byla výstava odstartována a kde na vás dýchne kouzelná francouzská oblast Provence, ještě více zdůraznilo, jak je příjemný život plný vína, radosti a slunce v příkrém rozporu s válkou.

Výstava tam byla instalována na jeden den, v nejbližších dnech se na několik týdnů přestěhuje do budovy ÚV KSČM v ulici Politických vězňů, pak zase dál. Putovní výstavu zorganizovala Společnost přátel Luhanské lidové republiky a Doněcké lidové republiky ve spolupráci s Levou perspektivou, jejíž činovník Nikola Čech vernisáží provázel.

(ac)

(Fotografie na výstavě vyfotografovala autorka textu)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 32 hlasů.

(ac)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-03-20 17:00
Svinská občanská válka. Jak si můžou evropští politici podávat
ruky a vyměňovat zdvořilůstky s kijevskými pučisty, kteří ji
rozpoutali a vedou. G Gauneři.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.