Ilustrační FOTO - Pixabay

Rodinné domy výrazně zdražily

Starší rodinné domy v Praze jsou více než pětkrát dražší než na nejlevnější Vysočině. Zatímco v Praze stál metr čtvereční na konci loňského roku v průměru 50 840 korun, na Vysočině to bylo 9618 Kč. V celé ČR vzrostla loni průměrná cena meziročně o 11,6 procenta na 23 218 Kč za metr čtvereční.

Vyplývá to z údajů společnosti CeMap, která porovnávala ceny zhruba půl milionu bytů z nabídek realitních kanceláří.

Ilustrační FOTO - Pixabay

»Propastné rozdíly v cenách nemovitostí napříč celou Českou republikou jsou způsobeny nejen různou výší příjmu v jednotlivých regionech, ale také rozdílnou atraktivitou lokalit, ve kterých se domy nacházejí. Zatímco například v Praze, i na jejím okraji, je zájem téměř o každý dům, který je na prodej, v menších městech nebo na vesnicích je prodej mnohem složitější. A tomu často odpovídá také cena,« uvedl výkonný ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín.

Nad celorepublikový průměr se dostal už pouze Středočeský kraj s cenou 23 983 Kč/m2. Následovaly Jihomoravský (17 900 Kč) a Karlovarský kraj (16 007 Kč). Naopak po Vysočině byly nejlevnější rodinné domy v Olomouckém (10 244 Kč) a Ústeckém kraji (10 765 Kč).

V meziročním srovnání v loňském roce nejvíce vzrostly ceny v Jihomoravském kraji, a to téměř o čtvrtinu. Následují Pardubický (o 23 %) a Královéhradecký kraj (o 8 %). Naopak v Plzeňském kraji ceny o 6,1 % klesly.

»Rychlý růst cen už nebude mít dlouhého trvání. Přibližně v polovině roku předpokládám postupné zvyšování sazeb hypotečních úvěrů. Je ale nepravděpodobné, že bude růst natolik razantní, aby tlačil ceny nemovitostí dolů. Nejspíše tak dojde pouze k jeho zpomalení,« prorokuje Mašín.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.