Reklama

Rum na sto let

Velký počet českých firem se zúčastnil kubánské podnikatelské mise, která se uskutečnila tento měsíc v Havaně. Jednalo se především o společnosti z oboru zemědělství, potravinářství, chovu či podniky zabývající se technologiemi pro potravinářský průmysl, nebo třeba čištěním odpadních vod.

Ale rád budu konkrétnější, protože to byly vskutku české firmy, které mají dobrý zvuk. Namátkou tedy Inekon, Kovobel, Simplex, Templářské sklepy Čejkovice, ale třeba i české pivovary či minipivovary. Kvalitní české pivo reprezentoval na Ostrově svobody třeba Rodinný pivovar Bernard, Czech Brewmasters a další.

Cílem mise, jejíž součástí byla i návštěva havanského zemědělského veletrhu Fiagrop 2017, byla především podpora vstupu českých firem na kubánský trh a zprostředkování kontaktů mezi českými podnikateli a institucemi, kubánskými státními podniky a Kubánskou obchodní komorou. V doprovodné delegaci této mise ministra zemědělství Mariána Jurečky (KDU-ČSL) bylo celkem 70 lidí, z toho bylo 45 podnikatelů.

Pokud vás zajímají čísla, tak jenom v minulém roce český vývoz na Kubu dosáhl 433 milionů korun, dovoz byl pak 139 milionů korun.

Kubánská novinářka Rosa Tania Valdézová uvedla v této souvislosti na serveru www.martinoticias.com, že jedním z témat jednání bylo i splácení starých kubánských dluhů vyplývajících z obchodní spolupráce na základě dohod z doby před rokem 1989. Jednání o samotném dluhu byla po mnohaleté odmlce obnovena před dvěma lety.

Valdézová ve svém komentáři uvádí, že jednou z neobvyklých možností splacení oněch 276 milionů dolarů se jeví i možnost splácet dluh kvalitním kubánským rumem.

Tento neobvyklý návrh vedl podle Valdézové i k úsměvným mediálním spekulacím, že pokud se tato dohoda nakonec uskuteční, nebudou mít Češi možná sto let nouzi o kvalitní kubánský rum. To jsem tedy zvědav, jak to dopadne. Já jsem pro!

Radovan RYBÁK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 34 hlasů.

Radovan RYBÁK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama