Filip: Brexit vnímáme jako výzvu k budování jiné Evropy

Odchod Velké Británie z Evropské unie považuje předseda ÚV KSČM a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip za výsledek špatné politiky evropských byrokratů. Řekl to v průběhu sněmovní diskuse o české pozici k odchodu Británie z EU.

»EU se totiž nachází v hluboké krizi a odchod Velké Británie je jenom jedním z jejích důsledků. Bez hluboké a komplexní transformace bude proces fragmentace pokračovat. Volby v Německu a ve Francii nám napoví, jakým směrem a proces dvourychlostní Evropy je jen konstatace aktuálního stavu. Východní země se stávají pro Západ přívěškem a je nám to dáváno znát téměř všude,« prohlásil Filip. Za důležité pokládá, aby se česká pozice vytvářela zároveň se společnou evropskou pozicí. »Protože společný postup samozřejmě vede k lepšímu výsledku, než když bude vyjednávat desetimilionový stát s šedesáti čtyř milionovým státem a ještě s jinou ekonomickou vyvážeností,« uvedl Filip. Zdůraznil, že KSČM považuje za zásadní, aby byla rychle poskytnuta právní jistota státním příslušníkům ČR i státním příslušníkům členských zemí EU žijícím ve Spojeném království a britským občanům žijícím v členských státech, a to na základě reciprocity a nediskriminace. »Vytahování se nad někoho nikam nevede,« uvedl.

»Brexit vnímáme jako výzvu a závazek k budování jiné Evropy. S Brexitem se projevila nutnost takové Evropy, v níž budou žít sobě rovní, kteří dosáhnou sociálního pokroku a míru, kteří budou schopni budovat a souhlasit s účastí obyvatel také na rovných právech mezi jednotlivými členskými státy,« dodal Filip. Kromě nutnosti vyjednávat společně s EU a dosáhnout tak co nejlepších vztahů mezi jednotlivými členskými státy a Velkou Británií je podle něj třeba myslet i na druhou cestu. »To znamená připravit se na případný samostatný postup, bylo by to hazardování s naším postavením, kdybychom tak nečinili a náhradní program nepřipravovali,« prohlásil Filip. V tomto smyslu má sněmovní evropský výbor zformulovat usnesení, o němž pak může sněmovna debatovat a rozhodnout. Do doby než bude takové usnesení poslancům předloženo, předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) na Filipův návrh tento bod přerušil.

ČR čeká odpověď Londýna v kauze zabitého Čecha

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) v rámci diskuse o brexitu poslance informoval o tom, že ČR očekává ještě tento týden odpověď Londýna na svou diplomatickou nótu z minulého týdne v souvislosti s osvobozujícím rozsudkem v kauze zabitého českého občana. Soudní vývoj v případu Sobotka označil za naprosto nepochopitelný.

»Očekáváme ujištění, že národnost Zdeňka M. neměla žádný vliv na konečný verdikt britského soudu. A očekáváme informace o tom, jaké případné mimořádné opravné prostředky lze ještě využít,« řekl Sobotka.

Český zastupitelský úřad se také podle něho obrátil na vrchního státního zástupce. Přislíbil osobní schůzku k vysvětlení pozadí soudního líčení a k možnostem dalšího postupu, sdělil premiér. Schůzky by se měli zúčastnit i čeští právní experti. »Případu věnujeme i nadále maximální pozornost a budeme se zasazovat o to, aby vypjatá situace kolem brexitu neměla negativní dopady na české občany, kteří žijí ve Velké Británii,« dodal Sobotka.

Osvobozující verdikt, o kterém rozhodla porota, padl v předminulé pondělí v britské metropoli. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně. Čin se stal loni v září.

Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil v Británii řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 27 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


reich.mir.fan
2017-04-17 12:17
Slavný Brexit je první hřebík do rakve EU.Jinak britům nevadí
migranti z jejích kolonií ale potřebujou během cca dvou let vypakovat
ze své zemé všechny poláky,čechy a slováky.Já si myslím že spolek
zvaný EU je kvapem a nekvalitně postavený supermarket aby co nejdříve
tvořil zisky vybraným vládnoucím zemím v Evropě na úkor jiných pod
velením BRD a Bruselu a který ještě ke všemu není vůbec udržován a
tak zákonitě běhém několika let začne chátrat až se postupně
rozpadne.A jak je vidět tak skutečně pomalu ale jistě k tomu
dochází.Nebo se snad hluboce pletu.
Vykydal.Vaclav
2017-04-15 21:55
Brexit přijímám jako pokyn z EU odejít a usilovat o založení
instituce "Славянский Союз".
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.