FOTO - archiv

Lavrov odmítá jednostranné akce Washingtonu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí řekl, že doufá, že USA se zdrží jednostranných akcí vůči KLDR, jako byl nedávný útok střelami Tomahawk na leteckou základnu vládních sil v Sýrii.

»Odmítáme jaderné a raketové akce Pchjongjangu porušující četné rezoluce Rady bezpečnosti OSN. To ale vůbec neznamená, že lze stejným způsobem porušovat mezinárodní právo použitím síly za nerespektování Charty OSN. Proto velmi doufám, že nedojde k jednostranným akcím podobným těm, které jsme nedávno viděli v Sýrii,« prohlásil Lavrov. Ve vyjádření vysílaném televizí šéf ruské diplomacie podle Reuters mimo jiné rovněž uvedl, že Moskva je připravena obnovit vztahy s Washingtonem a že bude hodnotit ochotu prezidenta USA Donalda Trumpa učinit totéž.

Reakce nejen na viceprezidenta

Lavrov tak reagoval nejen na americký útočný konvoj, který se po moři blíží k hranicím KLDR, ale i na včerejší slova viceprezidenta USA Mikea Pence, jenž během návštěvy demilitarizované zóny na hranici mezi Jižní Koreou a KLDR včetně hraničního přechodu Pchanmundžom prohlásil, že »éra strategické trpělivosti s Pchjongjangem je u konce«. Jižní Korea byla první Pencovou zastávkou na desetidenní cestě po Asii a Tichomoří. Do Soulu dorazil Pence těsně před tím, než Korejská lidově demokratická republika provedla další test zatím neupřesněné rakety. Ten skončil neúspěšně. Pokus Pence označil za provokaci a také uvedl, že prezident Trump doufá, že Čína bude využívat svých »mimořádných pák« na KLDR, aby se Pchjongjang nakonec vzdal svého vojenského úsilí, protože »éra strategické trpělivosti je u konce«. »Chceme, aby Severní Korea upustila od svého bezohledného vývoje jaderných zbraní, a také jejich neustálé používání a testování balistických raket je nepřijatelné,« zdůrazňoval v Jižní Koreji viceprezident jedné z jaderných mocností.

105. výročí

Pchjongjang oslavil sobotní 105. výročí narození zakladatele KLDR Kim Ir-sena vojenskou přehlídkou, na které mezi jiným ukázal nové zbraně. Podle tiskových agentur šlo zřejmě o nové rakety dlouhého doletu a o balistické střely Pukkuksong odpalované z ponorek. Narozeniny Kim Ir-sena jsou známé jako Den slunce a jsou významným státním svátkem. KLDR v sobotu podle agentury Reuters uvedla, že »vojenská hysterie« vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa se dostala do »nebezpečné fáze, kterou už nelze přehlížet«.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 44 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2017-04-20 00:26
Aby nešlo jen o řeči, musí mít (kapitalistické) Rusko silnou armádu.
I za cenu, že prostředky chybějí, často citelně, v jiných
odvětvích. Stejné to bylo za časů SSSR, stejné to (možná) bude za
časů "demokratického socialismu". Čelit silnějšímu
protivníkovi, to vždy s sebou přináší omezení. Nebo je možné stát
se servilním vazalem, jako to předvádí Sobotka. Prostě pořád nevím,
čím se za těchto okolností bude "demokratický socialismus"
lišit od socialismu reálného, popř. od současného buržoazního
režimu.
pleningeri
2017-04-18 15:54
Do Sametového puče se k zemím Varšavské smlouvy chovaly USA se svými
spojenci úplně stejně jako nyní ke KLDR. USA s Bundeswehrem
nacvičovaly útok na naše hranice, i Pershingy s jadernými hlavicemi na
nás tehdy mířily z amerických základen v Německu, i obchodní embargo
na vyspělé technologie bylo kategoricky uplatňováno. To jen
vlastnictví jaderných zbraní Sovětským svazem krotilo choutky
západních "demokracií" se s "komunismem"
definitivně vypořádat.
joska.korinek
2017-04-18 14:59
Kapitalista za vším hledá peníze. Když už se nespotřebovává
munice, alespoň se projede konvoj.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.