Účastníci vzpomínkového setkání v Sudicích

Setkání v Sudicích - »české Dukle«

Dvaasedmdesáté výročí od okamžiku, kdy 15. dubna 1945 vstoupili českoslovenští tankisté a samopalníci na území okupované vlasti, si připomněli vojáci, pamětníci a veřejnost v sobotu v Sudicích na Opavsku. Tehdy poprvé čs. vojáci v rámci Ostravsko-opavské operace Rudé armády překročili hranice současné České republiky.

Na každoročním setkání konaném u památníku, kterému dominuje tank, za obcí Sudice zazněly na počest sovětských a československých osvoboditelů čestné salvy. Plukovník Jaroslav Hrabec z Armády ČR připomněl, jak se vstupem čs. vojáků, kteří po boku rudoarmějců absolvovali těžkou, ale vítěznou cestu od Sokolova přes Duklu až na současné území České republiky, naplnil sen lidí v protektorátu o porážce německých nacistů. Zavzpomínal, jak ještě před dvěma lety doprovázel na tuto akci legendárního tankistu a osvoboditele Ostravy Mikuláše Končického. »Nikdy nelze zapomenout na to, že svoboda byla vykoupena lidskou krví,« řekl starosta Sudic Petr Halfar.

Přítomen byl náměstek hejtmana MSK Jaroslav Kania, senátor Peter Koliba, generální konzul RF v Brně Alexandr Budajev, předseda ČSBS Jaroslav Vodička, ředitelka Slezského zemského muzea, zástupci ČsOL. Škoda jen, že nepřišlo více sudických obyvatel. Výročí padlo na Velikonoce, jinak zde bývá i školní mládež, poznamenala pro náš list Jaromíra Michálková, tajemnice ObV ČSBS generála Mikuláše Končického Ostrava.

Miroslava Kaštovská Tkáčová jako 14letá dívka pomáhala partyzánům.

Statečná dívka

Veteránka Miroslava Kaštovská Tkáčová, která přijela z Valašska, jako čtrnáctiletá pomáhala partyzánům z partyzánské skupiny Jana Žižky. V lednu 1945 gestapo odvedlo jejího otce, popraven byl v Kounicových kolejích. I její matka byla vězněna, a tak se paní Miroslava jako mladé děvče musela postarat o malé sourozence i celé hospodářství. A ještě všemi způsoby pomáhala partyzánům. Takovým lidem je za jejich obdivuhodné hrdinství třeba vyjádřit úctu.

Sudice byly první českou obcí ve směru Ratiboř – Ostrava, kterým postupovali osvoboditelé. Patnáctého dubna 1945 čekal na sovětské jednotky a tankisty první čs. samostatné tankové brigády v SSSR, které velel major Vladimír Janko, neobyčejně těžký úkol. Němci se snažili zabránit postupu Rudé armády a Čechoslováků a soustředili v tomto prostoru značné vojenské síly. Německá vojska využila výhod členitého terénu a změnila osady a města v českém Slezsku v opevněné body. Naše brigáda v těchto lítých bojích, které provázely velké oběti, obstála. Ostravsko-opavská operace byla nejvýznamnější operací Rudé armády na území současné České republiky.

(mh)

FOTO – Vojtěch MICHAL


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 20 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.