Stavebních zakázek přece jen mírně přibylo

Veřejní investoři v prvním čtvrtletí zadali stavebním firmám 1067 zakázek za 23,6 miliardy korun. Jejich hodnota meziročně vzrostla o 68 procent, počet se zvýšil o necelou polovinu. Tři zakázky překročily miliardovou hodnotu. Největším zadavatelem z vládního sektoru bylo Ředitelství silnic a dálnic se 4,2 mld. Kč.

Vyplývá to z údajů inženýrské společnosti ÚRS Praha. »Výrazný meziroční nárůst je ovlivněn nízkou srovnávací základnou z loňského roku. Očekávaný růst veřejné stavební poptávky musí potvrdit až výsledky dalších měsíců. Data o vývoji vypsaných zakázek signalizují, že letošní rok by měl přinést pro stavebnictví nárůst veřejných zakázek a s tím spojený růst stavební produkce ve druhé polovině roku a zejména v roce 2018,« uvedl ředitel pro inženýrskou činnost ÚRS Praha Zdeněk Kunc.

Tři jen těsně nad miliardou

Podle údajů Českého statistického úřadu stavebnictví za první dva měsíce roku 2017 kleslo o 4,5 %. Inženýrské stavitelství propadlo dokonce o 26,8 %.

Hodnota zakázek na pozemní stavby v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla téměř dvojnásobně, na inženýrské stavby o necelých 60 %. Průměrná velikost zakázky byla 22,1 milionu Kč, o pětinu více než byl průměr za loňský rok.

V prvních třech měsících letošního roku veřejní investoři zadali tři zakázky s cenou nad miliardu korun. Šlo o rekonstrukci budovy Státní opery v Praze pro společnost Hochtief za 1,04 mld. Kč. Dále o modernizaci dálnice D1 v úseku Hořice - Koberovice pro firmy Eurovia a Colas za 1,02 mld. Kč a úseku D1 mezi Ostředkem a Šternovem pro sdružení Hochtief a Beton Technik za 1,01 mld. Kč. V celém loňském roce bylo miliardových zakázek sedm.

Největší objem pro společnost Hochtief

Veřejnou zakázku na stavební práce získalo v prvním čtvrtletí 478 firem. Největší objem patřil společnosti Hochtief, které veřejná správa zadala sedm zakázek za 1,43 mld. Kč. U dalších čtyř tendrů za 1,15 mld. Kč bude mít podíl díky účasti ve sdružení s jinými firmami.

Z regionálního pohledu zadala veřejná správa největší objem zakázek v Praze (4,08 mld. Kč), následovaly Středočeský kraj (3,85 mld. Kč), Jihomoravský kraj (2,99 mld. Kč) a Vysočina (2,04 mld. Kč).

Dvě ze tří miliardových zakázek se týkají modernizace dálnice D1.

(ici)

FOTO – Haló noviny/Jiří ZIKMUND

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.8, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.