Syn rozsypává prsť ruské země v Brně na čestném hrobě svého otce.

Akce Nesmrtelný pluk na jižní Moravě pokračuje

Skupina nadšenců Klubu vojenské historie (Klub Rudé armády) pátrá v archivech i v terénu a postupně publikuje nově zjištěná jména dosud »neznámých« sovětských vojáků zabitých při osvobozování Československa v roce 1945. Pomáhá tak příbuzným najít hroby padlých vojáků a svým dílem přispívá ke hnutí Nesmrtelný pluk.

Členka klubu vojenské historie Klubu Rudé armády v Brně Soňa Holečková uvedla, jak pomohla hledat hrob seržanta Děrjabina, který dle záznamů padl při osvobozovacích bojích od fašistů v květnu 1945 na jihu Moravy. Zprvu byl pohřben ve Vedrovicích na Znojemsku a pak byly jeho ostatky převezeny do Ořechova u Brna. »Mluvila jsem s kronikářkou Vedrovic. Nad přinesenou informací zajásala, protože je to jediný padlý v jejich obci a věděli o něm jen necelé jméno. Kronikářka mi také řekla, že její otec, pamětník, se setkal se nějakými sovětskými důstojníky, kteří tam přijeli prý kvůli řádu, který mu byl posmrtně udělen. Zprostředkovala jsem tedy korespondenční kontakt kronikářky, starší paní, která ještě umí rusky, na vnuka padlého vojáka,« řekla Holečková. »Jen kdybych při psaní na počítači ještě ovládala ruskou klávesnici,« posteskla si kronikářka.

Seržant Děrjabin

Vnuk padlého seržanta Děrjabina V. P. Smolenskij napsal zanícené badatelce Klubu Rudé armády Holečkové obrovské poděkování za odhalování skutečností, které už zavál prach času a zapomnění. Poslal i fotografii svého dědečka, aby v ČR viděli, kdo z jeho rodiny je uložen v ořechovském pohřebišti sovětských vojáků.

Na facebookové stránce festivalu Ruské jaro na Moravě pokračuje Nesmrtelný pluk na jižní Moravě v korespondenci s potomky hrdinů bojů proti německým fašistům. Badatelka Soňa Holečková přiblížila, jak např. přijeli do Brna příbuzní padlého vojáka Vasilije Děnisoviče Marčenka - jeho syn, vnuk a vnučka. Na ofotografovaném listu hlášení 203. střelecké divize našli na 89. řádku záznam o padlém vojínu Marčenkovi. Jeho syn pak rozsypal prsť - hrst hlíny z ruské země na Čestném pohřebišti Ústředního hřbitova v Brně. Klubu Rudé armády se podařilo odhalit více než pět tisíc jmen rudoarmějců, kteří byli zabiti v závěru druhé světové války v Evropě na území Čech i Moravy.

Shromáždění hnutí Nesmrtelný pluk s občany se koná 8. května ve 12 hodin na Moravském náměstí v Brně u Památníku vítězství se sochou rudoarmějce v pozici Zastavte palbu!. Akce se zúčastní též legendární kulturně-historická skupina Legia z Prahy. V rámci této akce již v minulých letech vystavovaly Ruský kulturně-osvětový spolek na Moravě a Klub rudé armády fotografie padlých za osvobození Československa od fašistů. A to v galerii Katakomby, na pietních shromážděních u Památníku vítězství, na Ústředním hřbitově v Brně a na jiných místech při příležitosti pietních připomínek osvobození.

Ruský kulturně osvětový spolek na Moravě připravuje za finanční podpory Jihomoravského kraje vydání knihy Jiřího Nováka, člena klubu Rudé armády, s názvem Pomníky a hroby válečných letců na jižní Moravě. Křest této publikace se uskuteční při devátém ročníku festivalu Ruské jaro na Moravě.

(vž)

FOTO – archiv autora


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 32 hlasů.

(vž)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


klmach
2017-04-20 12:01
ČEST TĚMTO LIDEM V DNEŠNÍ NELECHKÉ DOBĚ. DĚKUJI.
hajek.jiri51
2017-04-20 11:03
Smekám před lidmi, kteří ještě neztratili historickou paměť, čest
a svědomí. Díky.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.