Kubánský ambasador u hejtmana. FOTO - SČKP Teplice

Kubánský ambasador navštívil Teplice

V úterý 18. dubna proběhl na Teplicku pravidelný každoroční Den s Kubou. Chargé d‘affaires Félix Andres León Carballo s chotí Raisou Zhukovskay byl přijat hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem (KSČM). Setkání se zúčastnila i konzulka Evelyn León Pérez, její manžel Maykell Hidalgo, tlumočnice Eva Mánková a předsedkyně územní složky SČKP Teplice Jitka Hanousková.

Kubánský diplomat ocenil, že díky dokončení dálnice D8 byla letos cesta z Prahy do Ústí kratší a pohodlnější. Hejtman jej informoval o situaci v kraji za poslední rok, o změnách po volbách do krajského zastupitelstva, o tom, co se v kraji podařilo vedle dokončení dálnice, například rozvoj středního školství či úspěšné hospodaření největšího zaměstnavatele v kraji Krajské zdravotní, a. s. Hovořil i o problémech, jako byla nedávná hrozící stávka řidičů, nedostatek lékařů, sester či kvalifikovaných pracovníků v řadě odvětví. Velvyslanec vyzdvihl dobré vztahy mezi ČR a Kubou a připomenul nedávnou úspěšnou misi ministra zemědělství ČR a českých podnikatelů na Kubu, která přinese nutnou modernizaci řady technologických zařízení, mimo jiné výroby piva, o které je díky rozvoji turismu na Kubě stále větší zájem a jež se vyrábí z českého sladu a chmele. Zvýšení počtu turistů ze dvou na téměř čtyři miliony za poslední rok si vyžádá i velké investice do navýšení ubytovacích kapacit.

V další části programu kubánský diplomat s doprovodem zavítal do Střední průmyslové školy stavební a Střední odborné školy stavební a technické v Ústí nad Labem, kde hosty ve španělštině přivítal ředitel školy Vítězslav Štefl. Dále představil historii školy a seznámil přítomné s učebními a studijními obory školy a vyzdvihl výhody spolupráce školy a firem. Hejtman Oldřich Bubeníček připomenul, že díky tomu mají žáci jistotu budoucího zaměstnání. Tento trend ocenil i kubánský diplomat, neboť stejně jako v ČR je na Kubě nadbytek vysokoškolsky vzdělaných lidí, ale chybí kvalifikovaní řemeslníci.

Oběd v Labské Baště se nesl v neformálním duchu a příjemné atmosféře.

Den s Kubou byl i letos završen besedou s občany. Letos díky dalšímu programu chargé d‘affaires jen v Teplicích. Jako vždy byl mezi přítomnými upřímný zájem o aktuální dění na Ostrově svobody. Besedy se zúčastnil i předseda OV KSČM Tomáš Zíka, který v závěru předal přítomným hostům květiny. Den s Kubou se vydařil a vzácní hosté odjížděli s vědomím, že v našem okrese mají trvalé přátele.

(jh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 12 hlasů.

(jh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.