Dmitrij Medveděv. FOTO - sayyidali.com

Rusko žije v podmínkách blokády

Kritici ruské vlády by neměli zapomínat, že země žije prakticky v podmínkách blokády a nemá přístup k vnějším finančním zdrojům. V bilanční zprávě o činnosti svého kabinetu v roce 2016 to ve středu v ruském parlamentu prohlásil premiér Dmitrij Medveděv.

»V jakých žijeme podmínkách? Žádný přístup k financím, blokáda, ropa klesla na polovinu, cožpak jste na všechno zapomněli?« řekl Medveděv svým kritikům. Vyzval je, aby se vrátili na zem, a řekl, že kritika nemá valnou cenu v podmínkách krajně obtížné vnější i vnitřní hospodářské situace.

Výroky svého hlavního kritika, opozičního vůdce Alexeje Navalného, Medveděv nehodlá komentovat. »Můžu jen znovu říct, že nebudu komentovat absolutně lživé produkty politických přivandrovalců,« řekl Medveděv s odkazem na film z dílny Navalného Fondu boje s korupcí, který obsahoval údajné důkazy o pohádkovém majetku premiéra získaném nezákonnou cestou. Po zveřejnění filmu Navalnyj uspořádal v Moskvě a dalších ruských městech protivládní demonstrace, jichž se jen v metropoli zúčastnily desetitisíce lidí.

Před prezidentskými volbami plánovanými na příští rok Medveděv proto očekává tvrdou kampaň. Varoval ale před vyvoláváním konfliktů a populismem. »Souboj bude tvrdý, tak jako před každými prezidentskými volbami,« řekl premiér. »Vy ani já jsme nikdy nezvrátili politický boj ve válku, a neučiníme tak ani v budoucnosti,« dodal.

Medveděv také zopakoval, že Spojené státy se v Sýrii nezaměřují na boj s teroristy, ale bojují s vládou prezidenta Bašára Asada.

Podle ruského premiéra přetrvává v ruské společnosti politická poptávka po stabilitě. Občanům slíbil, že v letošním roce vláda nebude zvyšovat daně. Svůj projev podle ČTK ukončil slovy »Jsme Rusové, všechno překonáme…«

Američané ovlivňovali ruské volby

Šéf ruského parlamentního výboru pro informační politiku Leonid Levin v úterý obvinil americká média z pokusů ovlivnit parlamentní volby v Rusku v roce 2016. Mluvil především o Rádiu Svoboda, internetovém zpravodajském serveru Hlas Ameriky a ruské službě stanice BBC. Washington je podle Levina využívá k tlaku na Moskvu.

Levin v parlamentu opakovaně zdůrazňoval, že nebude požadovat zákaz nebo omezení činnosti pro zahraniční média v Rusku. Nicméně dodal, že výbor jedná na pozadí amerických vyšetřování ve vztahu k Rusku. »Obdobná obvinění vznesly USA proti agentuře Sputnik a dalším ruským médiím, která se údajně pokoušela ovlivnit americké prezidentské volby,« řekl Levin. Rusko obvinění popírá a poukazuje na to, že »pod svícnem bývá největší tma…«

Vliv zmiňovaných (pro)amerických médií na probíhající volby byl přitom významný, píše se ve zprávě. O předvolebním dění se zpravodajské servery v 55 % případů vyjadřovaly negativně. Média upřednostňovala opozici, zpochybňovala demokratickou povahu ruského volebního systému a kritizovala vládní stranu Jednotné Rusko.

Podle politologa Alexeje Muchina, ředitele Centra pro politické informace, USA vytvořily zvláštní zpravodajskou službu pro informační válku s Ruskem. Financovaly přitom nejen Rádio Svoboda a Hlas Ameriky, ale právě i ruskou službu stanice BBC.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 75 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2017-04-24 15:14
Omyl, tu absurdnost dávno zcela chápu. Jenže to ostřelování provádí
Kyjev, nikoli Moskva! R. Janouch
tomasklima162
2017-04-23 17:33
halonoviny Oceňuji pokrok, že jste přiznal účast Ruska. K tomu aby
jste pochopil absurdnost odstřelování ukrajinských vesnic těžkým
dělostřelectvem už zbývá jen malý krůček.
halonoviny
2017-04-23 16:54
Rusko se stáhne, až Ukrajině přestanou vládnout samozvaní
neonacisté, Klímo! R. Janouch
ferdaholub
2017-04-22 09:47
klimo,co to meleš? Jestliže někdo vede válku, vytváří nepřátelskou
atmosféru ve světové politice i ekonomice, odmítá principy
spolupráce,vede dobyvačné lokální války s vykořisťovatelskými
záměry, jakýmsi zdržováním, zcela jistě se záměrem poškozovat
rozvoj jiných zemí, pak jsou to především a hlavně Spojené státy.
Takže klimo, utři si okno od prachu a stačí, když se mrkneš jedním
okem !!!
tomasklima162
2017-04-21 23:55
Sankce skončí až Rusko stáhne svou armádu z Ukrajiny a ukončí
válku.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.