FOTO - archiv

Kurdové zesílili tlak proti nedělní frašce

Turecká opozice ve středu zesílila tlak na zrušení výsledků nedělního ústavního referenda, které oprávněně považuje za zmanipulované. Žádost o jejich anulování oficiálně podala prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), protože je nepřípustné započítat i hlasy v obálkách neoznačených úředními razítky. Volební komise se ve středu stížnostmi zabývala a podle očekávání je zamítla...

Turci v neděli údajně těsnou většinou 51 % hlasů rozhodli o výrazném rozšíření prezidentských pravomocí. Opozice však stejně jako pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) označila referendum za protiprávní nejen kvůli zmiňovanému započítání hlasů v neoznačených obálkách.

Vedení HDP se ve středu přidalo k nejsilnější opoziční formaci, Lidové republikánské straně (CHP) a požádalo o zrušení výsledků. »Nemůžete postavit změnu politického systému na tak kontroverzním a neférovém referendu,« řekl podle agentury Reuters místopředseda strany Mithat Sancar. Započtení až tří milionů neoznačených obálek podle HDP výrazně ovlivnilo výsledek hlasování.

Strana v žádosti dále mj. uvedla, že opozice byla v kampani omezena zadržováním členů jejího vedení, úřady neumožnily jejím lidem monitorovat dění ve volebních místnostech a prezident-diktátor Erdogan využíval na kampaň státní peníze. Nemluvě pak o brutálním zastrašování a vydírání oponentů.

Mluvčí CHP Selin Sayeková Bökeová včera řekla, že její strana výsledky referenda neuzná a uvažuje o vystoupení z parlamentu. »Nepochybně využijeme všechna svá demokratická práva,« řekla Bökeová. Strana trvá na zopakování referenda, protože jeho legitimita je zpochybněna v Turecku i v cizině.

Premiér Binali Yildirim předsedu CHP Kilicdaroglua kritizoval za výzvy k protestním akcím. Akce nesouhlasu by se podle něj měly odehrávat v rámci zákona a zvát lidi do ulic je prý špatné. »To je překračování legitimních prostředků, doufám, že se vůdce hlavní opoziční strany bude chovat odpovědněji,« vyložil premiér, jak si Erdoganovi lidé představují v reálu pojem demokracie…

Není 1:0 jako 1:0

Sám Recep Tayyip Erdogan k výsledku řekl, že pochází z fotbalového prostředí a že ví, že je jedno, zda zápas skončí výsledkem 1:0 nebo případně 5:0. »Vítězství dělá poslední gól,« sdělil. Jestli ovšem ten gól byl neregulérní, to ho zjevně nezajímá. Aby také ano, když až dosud postupoval zásadně způsobem, kdy »Účel světí prostředky…«

Podle serveru listu Hürriyet není možné podat proti rozhodnutí ústřední volební komise odvolání k ústavnímu soudu, rozhodnutí komise je tak konečné a podle ČTK nemohlo pomoci ani to, že za porušení zákona již dříve označil průběh referenda i svaz tureckých právníků.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 23 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2017-04-20 15:20
Zbrkle? Proč zbrkle? Aspoň ukázal, jak si představuje demokracii -
dokonce Erdoganovi blahopřál k upevnění demokracie v zemi - to je
provokace! To Putin (bohužel také) jen blahopřál k úspěchu v
referendu... R. Janouch
hajek.jiri51
2017-04-20 10:57
Tak nevím. Na změnu ústavy je jinde asi vždy, pokud se hlasuje v
parlamentech, potřebná tkzv. ústavní většina, a ta je rozhodně vždy
mnohem více jak 50%. Erdoganovi na totéž v referendu stačí, navíc
pochybných, pouhých 51? Alf Trump, hlava toho
"nejdemokratičtějšího" státu na celé zeměkouli, ale už,
"tradičně" zbrkle, blahopřál. Takže vše je asi OK a
pomazané! Bída.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.