Jean-Luc Mélenchon. FOTO - kfgo.com

Mélenchon boduje - pochopil význam sociálních sítí

Obdivovatel kubánského revolučního lídra Fidela Castra Jean-Luc Mélenchon (65) se před nedělními francouzskými volbami stal překvapením kampaně. Představitel autentické levice a europoslanec GUE/NGL se z pozice dosavadního outsidera vyhoupl mezi trojici favoritů.

Bývalý ministr, který před lety stál u zrodu tzv. socialistické strany (PS), kandidoval na úřad prezidenta Francie v minulých volbách (přes 11 % hlasů). Tentokrát stojí v čele mladého hnutí Nepoddajná Francie, které založil v roce 2015, a má podporu francouzských komunistů. Je dobrý řečník, umí strhnout davy i ostře napadat své protikandidáty, bez čehož se v současné politice na úspěch pomýšlet nedá.

Mélenchon chce změnit Francii a její kontroverzní prezidentský systém (který nazývá prezidentskou monarchií) na parlamentní, kde má prezident jen omezené pravomoci. Bývalý senátor chce také odchod z NATO, MMF a eurozóny, omezení volného obchodu, vyšší zdanění bohatých nebo 32hodinový pracovní týden. Se svým hnutím prosazuje ekonomický stimulační plán ve výši 100 miliard eur či znárodnění dálniční sítě. K jeho plánům patří i rozsáhlá výstavba bytů a obnovitelných zdrojů energie.

Nejvíc provokuje i tím, že by uvalil tzv. 90% superdaň na ty, kdo si ročně vydělají 400 000 eur a více, a odmítá pravidla EU na snížení deficitu státního rozpočtu.

Namísto volného obchodu předkládá alternativní formy spolupráce, podle příkladu svých vzorů - Fidela Castra a také bývalého venezuelského socialistického prezidenta Hugo Rafaela Cháveze Fríase.

Budete kašlat krev

Na volebním mítinku 12. dubna varoval voliče, kteří by si vybrali někoho z dalších tří hlavních kandidátů slovy »Budete kašlat krev.« Obecně dokáže mísit podobné hlášky nebo vtipy s politickým osočováním a ostrými (ale vždy odůvodněnými) útoky na své rivaly.

Superstar

Je nejsledovanějším francouzským politikem na nejsledovanějším serveru YouTube a deník Le Figaro ho označil za Superstar prezidentských voleb. Podle francouzských médií má vůbec nejnápaditější předvolební kampaň. Pravidelně k Francouzům promlouvá na vlastním kanále na YouTube a je aktivní i na Twitteru.

»Je to absolutní hvězda sociálních médií,« uvedl pro agenturu Bloomberg analytik Gael Sliman ze společnosti na průzkum veřejného mínění Odoxa. To souvisí s jeho nečekanou oblibou zejména mezi mladými voliči.

Fiscal Kombat

Mélenchon proto také nedávno spustil on-line hru Fiscal Kombat. V ní je právě on hlavním hrdinou, který bojuje proti oligarchům i dalším politikům. Cílem hry je podle ČTK vybojovat co nejvíc peněz na Mélenchonovy předvolební sliby.

V roce 2009 opustil v marockém Tangeru narozený mistr vznětlivého středomořského temperamentu PS, v níž byl přes 30 let, aby následoval autentickou formu socialismu…

Další text v témže čísle

Francie hlásí tři favority prezidentské volby

Francie má před 1. kolem prezidentské volby tři favority, kteří mohou postoupit do rozhodujícího 2. kola. Vedle liberálního a proevropského politika Emmanuela Macrona a nacionalistky a protievropské političky Marine Le Penové nečekaně získal šanci i představitel autentické levice, europoslanec GUE/NGL Jean-Luc Mélenchon.

Velká část společnosti se již dokonce začala obávat možnosti, že se v rozhodujícím 2. kole utkají nakonec oba odpůrci Evropské unie a zastánci uzavření hranic, tedy Le Penová a Mélenchon.

Podle posledních průzkumů z minulého týdne se totiž Macron a Le Penová mohli každý opírat o podporu zhruba 22 % potenciálních voličů. Nepříliš daleko za nimi se s 20 % umístil na třetím místě Mélenchon (Haló noviny informovaly). S tím, že vzhledem k jeho stoupajícím preferencím přitom nelze vyloučit, že nakonec ještě stihne vystřídat někoho ve vedoucím tandemu.

A tak v pondělí rychle přišla agentura Opinionway s novými čísly, podle kterých za 22procentním tandemem postoupil na třetí místo kandidát tzv. umírněné pravice Francois Fillon, a to navzdory svým korupčním aférám. Má mít 21 % a i on by ve 2. kole porazil Le Penovou.

Na čtvrté místo se tak podle tohoto průzkumu vrátil Mélenchon už zase pouze s 18 %…

Růst Mélenchonovy popularity, daný úspěšnými vystoupeními v televizních debatách a nejvýstižnějšími reakcemi na politické dění, tak evidentně zneklidnil nejen Macrona a Le Penovou, kterým může ubrat důležité hlasy. Politik, který by se jen těžko mohl podle odborníků prosadit v reálné ekonomice se svou socialistickou ideologií tvrdého obránce pracujících, se stal ke konci kampaně hlavním terčem kritiky ostatních soupeřů - i těch, jejichž sliby nejsou podle pozorovatelů o nic realističtější než ty jeho…

Francouzská média si všimla, že také slovník nejmladšího z kandidátů Macrona, největšího znalce finančních trhů mezi uchazeči o prezidentské křeslo, se začal přitvrzovat. Údajně se tak děje úměrně tomu, jak roste Macronova obava, aby jeho nepříliš disciplinovaní podporovatelé - přesvědčení o jeho postupu - nakonec k volebním urnám v 1. kole vůbec přišli.

Starosti si začala dělat i Le Penová, které průzkumy dlouhodobě dávaly naději na poměrně snadné prvenství v 1. kole. Jenže poslední ankety začaly naznačovat, že by mohla skončit jako druhá. A Mélenchon by ji mohl ohrozit o to víc, že cílí v zásadě na stejné voličské skupiny, tedy především na dělnické vrstvy, které jsou dlouhodobě rozčarovány nezájmem politického establishmentu o jejich slábnoucí kupní sílu zaviněnou dosud ne zcela překonanou finanční krizí. Ránu jí navíc zasadil Jean-Marie Le Pen, její otec a zakladatel strany Národní fronta, kterou nyní Marine Le Penová vede, když na chvíli podpořil Mélenchona. Pak ale přece jen ohlásil, že bude volit svou dceru. Le Penová se rozešla s otcem ve zlém, když zařídila de facto jeho vyhazov ze strany, kterou po nástupu do jejího čela začala zbavovat mj. nálepky antisemitismu.

Neslavnou roli v boji o prezidentskou funkci hraje podle ČTK i tzv. socialistický (soc. dem.) kandidát Benoit Hamon, který navzdory vítězství v levicových primárkách nemá šanci na lepší než páté místo. Politika, který přitom zastupuje v současnosti nejsilnější parlamentní stranu, opustili kvůli jeho slabým preferencím a přílišným levicovým představám důležití představitelé vládní strany v čele s expremiérem Manuelem Vallsem.

Za šokující variantu považují zejména finanční trhy možnost duelu, ze kterého by Macron vypadl, tedy finálový souboj Le Penové a Mélenchona. Oba tito politici například podporují opuštění společné evropské měny eura a ochranářská ekonomická opatření. Podle průzkumů by i Mélenchon měl Le Penovou porazit, a to v poměru 57:43 %. Druhé kolo má ale stále velmi nejisté.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 27 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2017-04-20 15:10
Přesně tak. Tady se nám nabízí recept, jak dělat moderní kampaň,
jak na podnose - ale obávám se, že z toho zase nic nebude. Přijdou
výmluvy, že by to bylo moc drahé apod. Takže zase zůstaneme u
neatraktivních plakátů, které nikoho neoslovují, dál na internetu
nebudeme pořádně vidět, dál budeme hodní a nebudeme provokovat a
šokovat (což je základ)... A budem rádi, zůstanem-li tak nějak na
svém, nebo aspoň moc neztratíme, no... R. Janouch, člen KSČM P3
Gartouzek
2017-04-20 08:54
Když by měla KSČM ve parlamentních volbách takového lídra, tak by
letos mohla získat víc než 20 %. Žádné, pilně a dobře pracuj,
budeš-li hodný, voliči tě najdou.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.