Pravice brání vysoké nájmy

Mnozí poslanci, odborníci i veřejnost pochybují, že se zákon o sociálním bydlení a o příspěvku na bydlení podaří do konce volebního období ve sněmovně schválit. ČSSD halasně prohlašuje, že bude požadovat, aby se pokračovalo v přerušeném prvním čtení. To ovšem nemůže zastřít, že sama vládní koalice není v přístupu k němu jednotná. Nejvíce je slyšet ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (za ANO), která brojí proti příliš široké cílové skupině. Nejradši by ji zúžila jen na ty, kteří již propadli oky záchranné sociální sítě a ocitli se na samém dnu. K tomu jí zdatně přizvukuje pravice. Považuji za neprozřetelné lovit ze zvířeného písku pouze ty, kteří do něj po pás zapadli, a nesnažit se pomoci těm, kteří se potácejí ve vlnách finančních potíží ještě na břehu. Chtěla bych poukázat alespoň na jednu z nejohroženějších skupin. Osamělé seniorky musejí většinou obracet každou korunu. Česká republika patří k zemím, kde ženy stále u řady zaměstnavatelů pobírají při stejném vzdělání a za stejnou práci nižší plat než muži. Navíc mnohé pracují v odvětvích, kde už tak jsou mzdy velmi nízké. To se pak samozřejmě odráží ve výši jejich důchodů. Když vyčerpají případné úspory a peníze z důchodového připojištění, nikoli za báječné zájezdy do exotických zemí, ale za doplácení vysokých nájmů, ocitají se v sociální pasti. Pokud mají děti, často poukazují na to, že stěží uživí své rodiny, natož aby jim přispívaly. Nelze zavírat oči před tím, že statisíce pracujících kvůli nízkým mzdám balancují na hraně chudoby. I proto podporuji, aby cílová skupina v zákonu nebyla zúžena, ale zahrnovala tuto i další ohrožené skupiny.

Je skutečností, že by mezi ně řada osamělých seniorek nemusela patřit, kdyby ANO za přizvukování »tradiční« pravice z ODS a TOP09 nepodporovalo vysoké nájmy. Ještě v době, kdy na plakátech nezářilo heslo Ano, bude líp, ovšem bez uvedení pro koho, jsem se dvakrát pokoušela předložit zákon o sjednávání nájemného, který měl po ukončení zákona o jednostranném zvyšování nájemného zabránit tomu, aby se nájemní bydlení stalo pro nízkopříjmové skupiny především ve velkých městech nedostupné. Většina ostatních politiků to však nechtěla. I teď zúžení cílové skupiny prosazují především ti, kterým se nelíbí, že by v sociálních bytech bylo cenově dostupné nájemné. Zpravodajka zákona poslankyně Jitka Chalánková z TOP 09 citovala ze zprávy komise pro hodnocení dopadu regulace a jejího stanoviska k RIA, že hrozí »pokřivení trhu z důvodu regulace nájemného v sociálních bytech«. Jak by se trh pokřivil? Nedovedu si to vysvětlit jinak, než že by vzrostl tlak na snížení příliš vysoko vyšroubovaných nájmů a nesmyslně vysokých cen bytů. A to by bylo špatně? Pro některé soukromé majitele bytových domů a developery nejspíš ano. Podle mého názoru by se ale trh konečně začal přizpůsobovat příjmové situaci většiny obyvatel. Když někde zapomněl svou proslulou neviditelnou ruku, která v tomto případě opravdu není vidět. Přitom si nedělám iluze, že by to zafungovalo brzo a všude. Při neochotě většiny současných politiků řešit dostupnost bydlení jinak by aspoň svitla naděje. Soudím tak i podle tuhého odporu pravice, do níž lze počítat i ANO, proti přijetí šířeji pojatého zákona o sociálním bydlení.

Milada HALÍKOVÁ, předsedkyně sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a kandidátka KSČM do Poslanecké sněmovny za Moravskoslezský kraj


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 27 hlasů.

Milada HALÍKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2017-04-22 10:02
Možná ti občané vědí, že s nízkými nájmy by nesehnali ůbec
žádné bydlení.
Gartouzek
2017-04-21 09:38
"Pravice brání vysoké nájmy" - Myslím si, že přesto bude
volit pravici řada občanů, kteří se potýkají s oněmi vysokými
nájmy.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.