Kdo si hraje, nezlobí

»Kdo si hraje, nezlobí…« říká se a pro děti to platí zvlášť. Děti a mládež, které mají různé zájmy a koníčky, nemají čas na nepravosti. Někdo sportuje, někdo fotografuje nebo chodí do přírody, zajímá se o dění v kultuře, prostě je toho opravdu hodně.

Jednou ze zálib, která je záslužná a zároveň prospěšná, je včelařství. V našem regionu – Pardubickém kraji – existuje Střední odborné učiliště včelařské - Včelařské vzdělávací centrum, o. p. s., v Nasavrkách. Je to obecně prospěšná společnost, založená Ministerstvem zemědělství ČR a Českým svazem včelařů za účelem vzdělávání dospělých, provozování a organizace mimoškolní činnosti dětí a mládeže v oboru včelařství, organizování a zajišťování vzdělávacích a kulturně výchovných činností a provozování středního odborného učiliště včelařského.

Zařízení funguje víc jak 60 let a za tu dobu vychovalo množství odborníků. Jeho činnost znám, jsem pravidelnou účastnící prázdninových kurzů, několikrát jsem byla i vedoucí jednotlivých oddílů, se zaměstnanci jsem v úzkém kontaktu. Některé akce – např. Rojení, probíhají i pod mou záštitou.

S velkým zájmem jsem si proto přečetla informaci z Pardubického kraje, který podpoří začínající včelaře a rozdělí mezi ně skoro jeden milion korun (přesně 984 000 Kč). Částka je to na první pohled úctyhodná, ale když se rozmělní na 82 žadatelů, kteří požádali o dotaci, tak na jednoho vyjde 12 000 Kč. Náklady na rozjezd jsou však cca čtyřikrát vyšší.

Jsem ráda, že je v našem kraji takový zájem o včelaření. V rámci poslaneckých dnů slýchávám i od starostů menších měst, že byl u nich založen včelařský kroužek. Je velice záslužné, když se dětem ve svém volném čase věnují lidé, kteří chtějí udělat radost těm druhým. V dnešní uspěchané době je to pohlazení po duši. Děkuji všem vedoucím, kteří svou obětavostí rozšiřují včelařskou základnu. Bohužel, jak jsme se dočetli výše, všechno se točí okolo peněz, snaha a práce zdarma opravdu pro začátek nestačí. Musíme hledat ještě další zdroje - dotace, abychom tuto záslužnou a prospěšnou činnost podpořili.

Květa MATUŠOVSKÁ, poslankyně (KSČM)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 14 hlasů.

Květa MATUŠOVSKÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2017-04-21 10:25
Včelařství je hra? Ukazuje se, že u dětí se zaměňuje mnohdy
následek za příčinu. Jednou z dominantních příčin zlobení dětí
je jejich chronické citové strádání. Citově uspokojované děti si
více v klidu hrají a nezlobí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.