Krátce po oznámení amerického útoku na syrskou leteckou základnu se 7. dubna konalo několik demonstrací. Největší byla v New Yorku. Její účastníci požadovali: Ruce pryč od Sýrie! Peníze na vzdělání a tvorbu pracovních míst, ne na válku! Podle následných sociologických průzkumů se proti agresi v Sýrii staví 36 % Američanů. FOTO - thesanghakommune.org

Trump v Sýrii zhoršil už tak zlou situaci

Navzdory potlesku, jehož se Donaldu Trumpovi dostalo za raketový útok na syrskou leteckou základnu, několik zákonodárců z USA podotýká, že vyostřením války v Sýrii jen zhoršil už tak tragickou, složitou situaci, napsal týdeník KS USA People‘s World.

Trumpovy rakety byly vypáleny z torpédoborce válečného námořnictva v době, kdy Kongress měl pauzu a Trump byl na banketu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Bylo jasné, že Trump vyslal k Si poselství, jež mířilo dál než do Sýrie. Ukázal Číňanům, že je individualista a když oni zájmy USA podporovat nebudou, dokáže kdykoli podniknout jednostrannou akci. Připomíná to fakt, který dokázali badatelé: USA svrhly atomové bomby na Japonsko v roce 1945 aspoň částečně proto, aby vyděsily Rusy, což byl akt, jenž přispěl k rozpoutání studené války. Trump řekl, že útok na syrskou základnu byl odvetou za Asadovo použití jedovatého plynu ve městě Chán Šajchún, se zabitím více než 100 lidí, mezi nimi mnoha dětí. Zabití byla strašlivá a byla všeobecně odsouzena jako válečný zločin. Ale Trumpova »odplata« přišla dřív, než Organizace pro zákaz chemických zbraní, globální dozorce, alespoň zahájila vyšetřování, kdo za to může. Dosud to nevíme.

Phyllis Bennisová, ředitelka projektu Nového internacionalismu v Institutu politických studií a celonárodně uznávaná pozorovatelka a komentátorka syrského konfliktu, napsala v informačním bulletinu Společné sny: »Nevíme, kdo mohl za tento strašný útok. Západní vlády, v čele se Spojenými státy, a většina západního tisku tvrdí, že za to může syrský režim, ale jasný důkaz pořád neexistuje.« Bennisová píše, že někteří spekulují, že chemikálie v Chán Šajchúnu se vzaly »ne ze shozených bomb, ale spíše z výbuchu v údajném chemickém skladišti pod kontrolou nejmenovaných povstaleckých sil«. A pokračuje: »Víme, že už dříve v občanské válce, při dokonce smrtelnějším útoku chemickými zbraněmi, byla široce vznášena podobná obvinění proti syrskému režimu, považovaná za pravdivá a použitá jako základ k výzvám k přímé vojenské intervenci USA. A víme, že tato obvinění nebyla nikdy prokázána, a že zůstávají nejistá ještě dnes, téměř po čtyřech letech.« Podobně řekla členka Kongresu, demokratka z Havaje Tulsi Gabbardová, stanici CNN, že je »skeptická« k tomu, že by Asad byl zodpovědný za tento útok. »Neviděla jsem, že by došlo k nezávislému vyšetřování (odpovědnosti za bombardování) a že by byl předložen důkaz, ukazující, co se přesně stalo, a o tom, co se přesně toho dne stalo, existuje spousta teorií.« Zdůraznila, že k invazi USA do Iráku došlo dřív, než nezávislá komise dokázala, že vlastní zbraně hromadného ničení, a zpravodajství, jež to naznačovalo, se ukázalo být falešným. »Tak ano, jsem skeptická,« řekla. V písemném prohlášení dodala: »Jestli je prezident Asad opravdu vinen za tento hrozný chemický útok na nevinné civilisty, budu první, kdo vyzve k jeho obžalobě a potrestání Mezinárodním trestním soudem. Ale kvůli našemu útoku na Sýrii už toto vyšetřování nebude možné. A bez takového důkazu bude úspěšná obžaloba mnohem těžší.«

Přijdou další útoky?

Bez ohledu na to, kdo mohl za útok na Chán Šajchún, »je smutnou pravdou, že zostření vojenských akcí USA proti Sýrii obětem tohoto ohavného chemického útoku nepomůže, neurychlí ukončení ničivé války v Sýrii, nevrátí mrtvé děti.« Co pomůže válku v Sýrii ukončit? Jedinou strategií, o níž Trumpův režim zatím diskutuje, je další bombardování. Gabbardová řekla: »Mne zlobí a rozesmutňuje, že prezident Trump přijal radu válečných jestřábů a vyostřil naši nelegální válku za změnu režimu svržením syrské vlády. Tohle vyostření je krátkozraké a povede k dalším mrtvým civilistům, dalším uprchlíkům, posílení al-Kajdá a dalších teroristů a možná až k jaderné válce mezi USA a Ruskem.« Ozvala se i demokratka z Kalifornie Barbara Leeová: »Nelegálním bombardováním svrchovaného státu prezident Trump zesílil už tak nebezpečný a výbušný konflikt bez dlouhodobé strategie.« Gabbardová, Leeová a Bernie Sanders se přidali k demokratickým senátorům Chucku Schumerovi, Timu Kainovi a dalším z obou stran, prohlašujícím, že Trumpův raketový útok byl neústavní, protože k němu nepožádal o zmocnění Senátu.

Monopoly chtějí kontrolu

Vláda USA nikdy neukázala, že by se snažila o ukončení války v Sýrii. Ve skutečnosti, podle konzervativní pozorovatelky Marsdenové konflikt na Středním východě v Sýrii začal proto, že USA chtěly nahradit syrského prezidenta Bašára Asada vůdcem, který bude přátelštější k USA. V plánu bylo »nechat Saúdy, aby se ozbrojili, a financovat někoho nezávislého, aby Asada sesadil. CIA zajistí výcvik. Asad bude odsunut. Bude dosazen předák, který bude vstřícnější k zájmům USA, Saúdů a Katarců. Rusko ztratí postavení v oblasti. Jenže to tak nefungovalo. Rusko muselo zaútočit a ten nepořádek uklidit.« Předpoklady ve scénáři Marsdenové jsou, že vláda je na Středním východě zapojena do podpory amerických ropných konglomerátů v jejich snaze kontrolovat dodávky ropy, udržet si nadvládu nad hlavními ropu těžícími národy, jako je Saúdská Arábie a Katar, a minimalizovat vliv Ruska. Během let ropné společnosti z USA ukázaly, že když není po jejich, dávají raději přednost válce a chaosu, než aby postoupily jakoukoli půdu Rusku nebo Číně. Co víc, Trumpův ministr zahraničí Rex Tillerson, bývalý vrchní provozní šéf Exxonu, stál v čele manipulování národy ve prospěch ropných velkopodnikatelů. Ti čas od času, než aby za to bojovali či ztráceli půdu, měli za výhodnější formovat spojenectví s Ruskem. Ale Trump možná vše zpackal, když své osobní zájmy nadřadil zájmům kumpánů z ropného byznysu. S využitím situace v Sýrii coby názorné lekce Číně ji Trump možná využil k tomu, aby vzal částečně vítr z plachet těm, kteří stojí proti němu ne proto, že je přítulný k miliardářům, ale že se příliš sbližuje s Ruskem. Možná se snaží demonstrovat vlastní nezávislost vůči Vladimiru Putinovi tím, že ho napadá za podporu Asada. Trump se dopustil aktu agrese proti svrchovanému státu, aby získal záminku k odvrácení pozornosti světa k úmrtí civilistů v Iráku. Jinými slovy, s napadením Sýrie to vypadá, jako by si Trump pomáhal k ujištění, že syrský konflikt nebude slábnout. Jedinou reálnou cestou k ukončení jatek v Sýrii i kdekoli jinde na Středním východě je ukončení vražedné války o ropu. Takto to Phyllis Bennisová vyjádřila v týdeníku The Nation: »Válku v Sýrii nelze vyhrát, ale je možné ji zastavit.« Uvádí:

Přestaňte zabíjet lidi a ničit města ve jménu zabránění jiným v zabíjení lidí. Zastavte letecké údery a bombardování, stáhněte jednotky a zvláštní síly, uskutečněte zásadu »žádná bota na zemi«.

Pracujte na dosažení plného zbrojního embarga na všech stranách, postavte se americkému i globálnímu zbrojnímu průmyslu.

Vytvořte nová diplomatická, nikoli vojenská, partnerství, zahrnující vnější síly i síly uvnitř Sýrie. Na stole musí být všechno, včetně syrské občanské společnosti, žen a nenásilné opozice, stejně jako ozbrojených aktérů. Podpořte úsilí OSN o místní zastavení palby a o novou diplomacii.

Zvyšte podporu USA uprchlíkům a dalším oblastním humanitárním potřebám. Splňte všechny sliby ohledně fondů OSN a silně zvyšte množství peněz a pomoci agenturám OSN a četným uprchlíkům vítaným k přesídlení do Spojených států.

Bennisová píše: »Možná kromě posledního lze pravděpodobně těchto požadavků dosáhnout v krátké době. Ale je na nás, abychom budovali hnutí, jež navrhne, jak by mohlo vypadat ukončení této vražedné války. Vojenské alternativy, o nichž se teď debatuje, neukončí válku, ani neochrání zranitelné obyvatelstvo.« A uzavírá: »Vojenské řešení neexistuje. Už je čas obnovit hnutí, založené na této skutečnosti.«

Překlad Vladimír SEDLÁČEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 43 hlasů.

Překlad Vladimír SEDLÁČEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-04-21 15:28
USA byly a jsou to, co vystihuje řčení o zloději kříčícím -
chyťte zloděje! Ony samy jsou osou zla, a ve jménu boje proti komunizmu,
terorizmu nebo Rusku jsou za každým zločinem , zlodějnou či
lumpárnou. Přitom dlouhodobě podporují ty nejhorší diktatury a mají
buď přímo nebo nepřímo na rukou krev milionů nevinných lidi. A
své lumpárny hází na bedra těch proti kterým je zaměřuje. Jediným
důvodem toho všeho je modla kapitalizmu ZISK! Podporu jim bohužel
poskytují, postrkují je a lezou jim až někam,na základě jejich
"bohulibé" kolonialistické minulosti Británie, Francie,
Itálie nejnověji na čele s poražencem ve dvou světových válkách
které, s "požehnáním" dříve jmenovaných vyvolal,
Německem. A najde se i značný počet řadových občanů, kterým uniká
zjevná podstata dění, kteří se nechají vodit za nosy jako ovce,
některé dost informované i vzdělaně v přesvědčení že je jim ,
"udržitelně", dobře. Ti potom třeba oduševněně hájí
tento status quo při vystupování na veřejnosti anebo mávají
americkými vlajkami při provokativních přesunech US-Army přes naše
území, aby "čelily" vylhané "Ruské hrozbě".
Hrozí hybridní informatickou válkou vedenou proti
"demokratickému" západu Ruskem nebo Čínou ale ani slovo o USA
a NSA kterým dokázali, a prošlo jim v poklidu, špehování i svých
vazalů. NSA má přitom rozpočet desítek miliard dolarů, zaměstnává
desetitisíce lidí, má nejmodernější vybavení a špehuje a ovlivňuje
celý digitální svět. Bez problému dokáže svoje "aktivity"
vydávat za činnost Rusů nebo nějaké čínské divize. A když dojde na
lámání chleba, uplatní se řčení, citované na začátku. A troubově
a bezectní chytráci skáčí na lep jak muchy na ...
Gartouzek
2017-04-21 12:42
"Ty, Bile, kolik bylo mrtvých po tom našem odvetném raketovém
útoku?" "Pst!!! Tiše! Ten útok, na který odpovíme raketami
jsme přesunuli až na zítřek."
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.