FOTO - appealslawgroup.com

Advokát pro chudé možná bude

Poslancům KSČM se podařil husarský kousek. Jejich návrh na bezplatného obhájce i pro občanské spory leží ve sněmovně přes dva roky. Jeho schválení je ve hvězdách, ale podstata návrhu zřejmě bude do konce volebního období přijata.

I když pod ní možná bude chybět jejich podpis, cení si toho, že širokou rozpravu napříč politickým spektrem vyprovokovali a snad to povede ke chtěnému cíli. »My nikdy nehodnotíme, kdo návrh předkládá, ale o jaký návrh konkrétně jde. A jsme rádi, jak širokou diskusi jsme vyprovokovali. Snad bude mít uspokojivý výsledek,« shrnul debatu pro náš list člen ústavně právního výboru sněmovny Zdeněk Ondráček (KSČM). Všeobecná ochota na bezplatného obhájce vyplynula ze včerejší diskuse v tomto výboru. Ten včera přerušil projednávání předlohy KSČM do příští schůze výboru proto, že za dva roky od předložení došlo k určitému vývoji a návrh je třeba upravit i po diskusi s odbornou veřejností. A hlavní předkladatelka, předsedkyně petičního výboru Zuzka Bebarová Rujbrová byla navíc včera služebně v zahraničí.

Podstata návrhu by mohla být zapracována do poslanecké novely (ČSSD, ANO, TOP 09 a ODS) zákona o advokacii. Rozšíření poskytování bezplatné právní pomoci, jak ukázala včerejší diskuse ve výboru, si přejí snad všichni poslanci. Takže by se mohlo dostat do poslanecké novely, která mění mj. zkoušky advokátů a kárná opatření. Ministerstvo spravedlnosti má návrh o právní pomoci připravený, jak řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), může ho upravit do podoby pozměňovacího tak, aby měl šanci být schválený ještě v tomto volebním období. Jeho rezort se v této souvislosti dostal do palby kritiky celé opozice, protože Sobotkova vláda měla takovou změnu ve svém programu. Zatím s ní nepřišla, i když je podle Pelikána připravena na projednání ve vládě. »Jde tedy o další nesplněný úkol, o rest současného kabinetu, a kaštany z ohně musí tahat KSČM,« poznamenal i jeden z předkladatelů předlohy, poslanec Ondráček. Sociálně slabší lidé by získali možnost, aby jim náklady na právní zastoupení v občanských sporech hradil zcela nebo částečně stát. O nároku na právníka na účet státu by podle normy rozhodoval soud, jenž by měl taky pravomoc takový verdikt zrušit.

Nejde o to, kdo návrh předloží, ale o jeho obsah

Místopředseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) odůvodňoval předlohu (je rovněž jejím předkladatelem) za Rujbrovou, zdůraznil, že cílem je naplnit Listinu základních práv a svobod a sjednotit dílčí ustanovení a kritéria pro poskytování potřebné právní pomoci v různých zákonech. Konstatoval, že návrh za dva roky od předložení už zastaral, proto ho komunisté chtějí ve spolupráci s Advokátní komorou ČR a dalšími odborníky z praxe upravit tak, aby byl schopen ke schválení. Už v prvním čtení předlohy Grospič poukázal na to, že platná právní úprava poskytování bezplatné právní pomoci se v praxi realizuje už nyní, ovšem až zpětně. »Je roztříštěná a ve svých důsledcích poskytuje orgánům, které mají rozhodovat o poskytování bezplatné právní pomoci, neúměrné široké uvážení. Tato odlišnost právní úpravy je nyní vyjádřena v patnácti různých právních předpisech,« uvedl.

»Pokud se otevírá prostor pro to, abychom implantovali připravenou změnu do poslaneckého návrhu novely zákona o advokacii, uvítal bych to,« řekl ministr Pelikán. Bude to možné ve druhém čtení předlohy na plénu sněmovny příští středu. Lehce se tak může stát, že bezplatná právní pomoc projde jako pozměňovací návrh vládního poslance, a návrh KSČM skončí v koši. Škoda! Škoda? »My nikdy nehodnotíme, kdo návrh předkládá, ale o jaký návrh konkrétně jde. A jsme rádi, jak širokou diskusi jsme vyprovokovali. Snad bude mít uspokojivý výsledek,« shrnul debatu pro náš list Zdeněk Ondráček.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 25 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.