FOTO - archiv

Plošné výjimky ze zveřejňování smluv senátoři zrušili

Senát schválil zrušení plošných výjimek ze zveřejňování smluv v jejich registru. Postavil se proti tomu, aby se výjimky vztahovaly na státní, krajské či obecní firmy. Výjimku by měl mít pouze národní podnik Budějovický Budvar, úlevy by měla mít také zdravotnická zařízení.

V takovém znění vrátili senátoři novelu zákona o registru smluv do sněmovny. Jak se ke změně poslanci postaví, je otázka. Novelu poslanců KDU-ČSL, která se původně týkala jen vynětí Budvaru, při projednávání ve sněmovně značně pozměnili. Podle pozměňovacích návrhů, které poslanci schválili, se výjimky měly vztahovat na všechny státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. Podle kritiků by tím ale registr smluv ztratil smysl, neboť by z něj zmizely dvě pětiny smluv ve výši zhruba 150 miliard korun ročně.

O návrhu senátoři jednali několik hodin. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) doporučoval schválení sněmovní verze jako nejméně špatné řešení s tím, že budoucí vláda bude muset zákon buď přepracovat, nebo zrušit. Pro schválení novely beze změn bylo ale jen 23 senátorů, pro zamítnutí 21.

Schválení sněmovní verze normy podporoval také Václav Homolka (KSČM). »Přál jsem si, aby se zákon schválil ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou a dál se mohl jinou novelou vylepšit, protože určitě není dokonalý. Domnívám se, že jsme opět papežštější než papež, protože evropské předpisy nám nic podobné nenařizují, je to čistě naše vnitřní záležitost, a osobně jsem přesvědčen o tom, že jde spíš o snahu pokračovat v privatizaci dalších podniků a firem,« řekl Homolka našemu listu. »Jsme zákonodárci, naším úkolem je chránit stát a my naopak tímto zákonem státní organizace znevýhodňujeme na trhu. To je špatně,« dodal senátor.

Registr není protikorupční zákon

Radko Martínek (ČSSD) neúspěšně navrhoval zrušit celý zákon, označil ho za protiústavní a narušující hospodářskou soutěž. Podle něj je zveřejňování smluv zničující pro státem vlastněné společnosti, které mají konkurovat soukromým společnostem. Totéž navrhoval i Michal Canov (SLK). Senát místo toho podpořil jeho jiný návrh, který má zrušit platné výjimky ze zveřejňování smluv pro parlament, prezidentskou kancelář, Ústavní soud, Nejvyšší kontrolní úřad, úřad ombudsmanky i úřad Národní rozpočtové rady.

To rozhořčilo poslance Jana Klána (KSČM). »To, že Senát zrušil výjimku pro parlament a další instituce, vnímám jako ohrožení bezpečnosti státu. Při schvalování zákona se jim ta výjimka dala právě z důvodu bezpečnosti, takže nevím, na co si Senát hraje,« uvedl s tím, že při hlasování v dolní komoře v žádném případě nepodpoří senátní verzi zákona.

Zopakoval, že komunisté požadují vyjmout z registru smluv všechny státní a polostátní podniky. »Registr smluv není protikorupční zákon, ale je to nástroj pro konkurenci, je to pouze dílčí nástroj pro kontrolu,« uvedl. Nelíbí se mu, že v Senátu z registru smluv vypadly neziskové organizace jako příjemci veřejných peněz. »Pokud v registru mají být státní podniky, i když nejsou příjemci veřejných peněz, a neziskové organizace tam být nemají a přitom jsou příjemci veřejných peněz, tak tady něco nehraje,« dodal Klán.

Určité úlevy senátní i sněmovní verze novely přináší České televizi a Českému rozhlasu. Pod zákon by sice spadaly, nemusely by ale vkládat do registru smlouvy, které se týkají výroby a vysílání sportovních pořadů včetně nákupu práv, a dohody o nákupu práv převzatých pořadů.

Zákon o registru smluv se vztahuje na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun. Od letošního července má být zavedeno pravidlo, že nezveřejněná smlouva není platná.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 8 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.