FOTO - blog.lisk.io

Finanční zprávy mělo v pořádku 137 stran

Úplnou výroční finanční zprávu za loňský rok předložilo letos do sněmovny 137 z celkových 264 politických stran a hnutí. Proti předchozím letům jde o výrazně vyšší výsledek.

»Takové číslo jsme tu ještě neměli. Je to největší počet úplných výročních zpráv v historii, které byly doručeny v pořádku,« řekl Haló novinám předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM). Čím si to vysvětluje? »Strany se to konečně naučily,« míní Koníček. Proto je podle něj škoda, že právě nyní dochází ke změně. »Bohužel už příští rok budou politické strany finanční zprávy podávat jinému úřadu na úplně jiném formuláři a s jinými údaji, takže sám jsme zvědavý, kolik jich to bude mít v pořádku,« dodal Koníček. Od příštího roku totiž připadne povinnost kontrolovat výroční zprávy stran a hnutí novému Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Neúplnou zprávu za loňský rok předložilo devět aktivně působících stran, mezi nimi například strana Volte Pravý blok nebo Česká strana národně sociální, která je v insolvenčním řízení. Zprávu nedodalo 82 stran a hnutí, Koníček však upozornil, že z tohoto počtu předložilo 14 stran svoji zprávu po termínu. Zprávu dodala pozdě například Strana svobodných občanů. Výbor navrhl ke zrušení 14 stran a hnutí, kterým soud již dříve pozastavil činnost a které zprávu za loňský rok nedodaly. Některé z těchto stran, například Nezávislé demokraty, jejichž dlouholetým představitelem byl někdejší šéf TV Nova Vladimír Železný, Hnutí za telefonování zdarma nebo Zemské demokraty už Nejvyšší správní soud rozpustil. Výbor však vycházel z údajů platných ke konci loňského roku a rozhodnutí soudu v něm nemohl zohlednit.

Usnesením kontrolního výboru se bude zabývat plénum sněmovny. To by mělo požádat vládu, aby navrhla Nejvyššímu správnímu soudu pozastavení činnosti nebo zrušení provinilých stran. Vláda ale nenavrhne sankce vůči všem stranám, protože některé z nich se neprovinily opakovaně.

(jad)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.2, celkem 5 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.