FOTO - sky.com

Macron vede celkově i mezi vysokoškoláky

Kandidátka krajní pravice Marine Le Penová a centrista Emmanuel Macron jsou podle aktuálního průzkumu společnosti Harris Interactive nadále favority nedělního prvního kola francouzských prezidentských voleb.

Vyhlídky jednotlivých prezidentských kandidátů se až do včerejšího televizního dne příliš neměnily. Macronovi průzkum slibuje zisk 25 % hlasů, což je o procento více než v předchozím průzkumu, Le Penová zůstává na 22 %. Za ní ovšem příliš nezaostávají kandidát tradiční konzervativní pravice, zkorumpovaný expremiér Francois Fillon, a kandidát autentické levice Jean-Luc Mélenchon, kteří mohou nyní shodně počítat s 19 % hlasů.

Pokud by do 2. kola voleb skutečně postoupil 39letý exministr hospodářství Macron, má velkou šanci porazit kteréhokoli protikandidáta. V případě, že proti Macronovi v rozhodujícím hlasování bude 7. května stát Le Penová, měl by dostat 66 % hlasů. Proti Fillonovi by se měl prosadit 68 % hlasů a proti Mélenchonovi 60 %.

Fillon by případně Le Penovou ve 2. kole porazil v poměru 58:42 % a Mélenchon 60:40 %. Pokud by do 2. kola zcela nečekaně postoupili Mélenchon a Fillon, měl by kandidát levice (včetně francouzských komunistů) nad expremiérem 58% převahu, vyplývá z průzkumu.

Všech 11 kandidátů včera absolvovalo rozhovory v rámci předvolebního pořadu televize France 2, který začal po naší uzávěrce. Po první podobné debatě zkraje měsíce přitom prudce vzrostly preference především 65letému antiglobalistovi Mélenchonovi, který chce zemi vyvázat z eurozóny, NATO a mezinárodních obchodních smluv.

Mr. hologram

Pařížští vysokoškoláci by v případě, že by došlo na duel Le Penové s Mélenchonem v rozhodujícím 2. kole, raději volili europoslance GUE/NGL. Sympatičtější je jim už způsobem oslovování - Mélenchon podle médií nejlépe vede kampaň po internetu, využívá Facebooku a Twitteru k trefným poznámkám k současné vnitropolitické i zahraničněpolitické situaci. Také přišel jako první s novinkou současného vystoupení na několika shromážděních najednou - tedy na jednom byl doopravdy a na ostatních se na pódiu promítal jeho trojrozměrný hologram a ze zvukové aparatury se linul jeho bojovný hlas…

Podle březnového průzkumu serveru Diplomeo je však celostátně 21 % studentů pro Macrona a 17 % pro Mélenchona. Na třetím místě by u nich skončil socialista Benoit Hamon s 13 %, který je celkově ale až pátý v preferencích hluboko vzadu a pokud neodstoupí, poškodí levici jako takovou. S jeho hlasy by totiž Mélenchon do 2. kola prošel určitě. Až po Hamonovi by se mezi vysokoškoláky umístila Le Penová a za ní konzervativní »Mr. korupce« kandidát Fillon.

Kradou všichni?

Nicméně majitel stánku s módními doplňky a převážně šátky a šálami ozdobenými Eiffelovou věží, který se utábořil nedaleko Sorbonny, podle zpravodaje ČTK Fillona podporuje a nechápe mladé, že jich takové »tři čtvrtiny« budou pro Macrona. »Vždyť je to pokračování Hollandeovy politiky, vůbec nic jiného,« rozhorluje se bělovlasý pán, kterému může být k šedesáti. Podle něho přece v politice kradou všichni, takže je to skoro jedno, jestli Fillon je na vině ohledně zaměstnávání příbuzných a v dalších kauzách či nikoli.

Bezdomovci volit nemůžou

Nedaleko od něho se na zastávce autobusu hlásí o přebytečné drobné muž, který se za drobnou úplatu jednoho eura přizná, že je invalidní důchodce a že vlastně dost dobře neví, kdo vůbec kandiduje. »Kdybych mohl volit, vybral bych toho, který slíbil univerzální příjem,« ukáže ale, že je také částečně v obraze. Tedy pro Hamona. Muž má sice v pořádku doklady, platný občanský průkaz, ale k volbám nemůže. »Musel bych se prokázat například zaplacenými složenkami za šest měsíčních nájmů,« poukazuje na komplikovaný systém dokazování trvalého pobytu muž, který nemá trvalé bydliště a dočasně bydlí u kamaráda…

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 10 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kafrmi
2017-04-21 20:30
zami, no asi zase jenom hlupák.
kafrmi
2017-04-21 18:30
Již brzy se přesvědčíme.
halonoviny
2017-04-21 12:43
Každý realista! R. Janouch
zami
2017-04-21 12:37
Kdo může volit hlupáka který otevřeně řekne že se mám naučit
žít se střelbou v ulicích ?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.