Letouny CASA dostihly Parkanovou

Protikorupční policie chce vydat, údajně v souvislosti s podezřelým nákupem letounů CASA, k trestnímu stíhání místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Vlastu Parkanovou (TOP 09, dříve KDU-ČSL).

Žádost policie o vydání Parkanové potvrdila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Je v ní prý obvinění z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele. Policejní žádost se podle ní zmiňuje i o nákupu letadel CASA v době, kdy Parkanová byla ministryní obrany.

»Tuto žádost jsem okamžitě předala předsedovi mandátového a imunitního výboru,« řekla Němcová. Výbor se bude Parkanovou zabývat příští středu, následně vydá poslancům své doporučení. Sněmovna by o jejím vydání měla rozhodovat v červenci.

* * *

Nákup letounů CASA provázeli od počátku pochybnosti. Stavěli se proti němu jak odborníci, tak samotní vojáci, kteří zpochybňovali jejich možnost využití. Výhrady měli i členové sněmovního výboru pro obranu z řad KSČM.

Topolánkova vláda ale i tak jejich nákup schválila, a to i přes to, že již byla v demisi. Kontrakt byl podepsán den před nástupem tehdejšího náměstka Martina Bartáka do ministerské funkce, v níž vystřídal právě Parkanovou. Tendr následně posvětil i kabinet Jana Fischera.

Na vině je prý celá vláda

Parkanová se hájí tím, že o nákupu rozhodla vláda a příslušnou smlouvu jako ministryně sama ani nepodepisovala. Přizvukují jí i formální šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg i ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. I oni tvrdí, že odpovědná má být celá vláda, které byl mimochodem tehdy členem i Kalousek. Ten prý ale dodnes považuje rozhodnutí nakoupit letouny za správné.

Stínový ministr obrany a lídr KSČM do krajských voleb v Olomouckém kraji Alexander Černý ale připomněl, že výběrové řízení se nakonec nekonalo a vládě tak musel projekt někdo předložit. »Předpokládám, že tímto předkladatelem byla tehdejší ministryně obrany Parkanová,« řekl Haló novinám.

»A pokud se dnes některým bývalým členům Topolánkovy vlády, hájícím exministryni Parkanovou, zdá, že by bylo dobré, aby se obvinění rozšířilo na všechny členy tehdejší vlády, kteří podezřelý nákup podpořili, tak nelze než s tím souhlasit,« uvedl Černý s tím, že hlavní odpovědnost ale rozhodně ležela a leží přímo na Parkanové.

Dvakrát předražená zakázka

Případ CASA vypadá jako zářný příklad rozhazování. Ukázalo se totiž, že Češi zaplatili za letouny dvakrát víc než Portugalsko. V r. 2008 si totiž Portugalci objednali celkem 12 letounů CASA C-295M, přičemž za jeden zaplatili asi 418 mil. Kč.

Česká armáda ale dala v dubnu 2009 za nákup čtyř strojů zhruba 3,5 mld. Kč. Cena jednoho kusu se tedy oproti Portugalsku zvedla na více než dvojnásobek, tedy na 875 mil. Kč. Obrana nedávno obhajovala výši částky tím, že srovnávání cen je prý s ohledem na různá školení personálu a výběr vybavení ošidné.

Podobně ministerstvo ale obhajovalo i nákup transportérů Pandur, které česká armáda nakoupila dokonce čtyřikrát dráž než Portugalci. V případě pandurů přitom vyšlo najevo, že se tyto transportéry nijak výrazně nelišily.

Co se týče strojů CASA, portugalská armáda prý měla ještě mnohem vyšší nároky než ta česká. Dvojnásobně nižší cena je proto zarážející. Peníze přitom nemusely skončit u výrobce, ale mohla je spolknout firma Omnipol, již vlastnil zbrojař Richard Háva, přítel Kalouska. Omnipol figuroval v celém obchodu jako prostředník.

Letouny jsou problémové

Letouny CASA se navíc ukázaly jako velmi nespolehlivé. Armáda několikrát musela na nových strojích zakázat létat. Zkouškami neprošel navíc systém ochrany proti raketám, který za 150 mil. korun dodal Omnipol.

Závady se projevovaly i za letu, ty už byly ale údajně odstraněny. »Dosud není rozhodnuto, zda letouny budou vůbec v plném rozsahu schopny plnit to, co se od nich očekávalo,« připomněl Černý. Vojskovými zkouškami totiž ještě nyní prochází systém pasivní ochrany.

(cik)

**************

Na této straně 1 si ještě můžete přečíst o vládním podrazu na seniory a jak USA vyzbrojují teroristy v Sýrii. To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

**************


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 65 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.