Masťjanovovi, kteří do Prahy přijeli z Minsku, s fotografiemi svých drahých na pozadí Pražského hradu.

Nesmrtelný pluk a koncert u Pražského hradu

K 72. výročí vítězství nad fašismem se včera v Praze konal druhý ročník symbolického pochodu Nesmrtelný pluk. V cíli pochodu na Hradčanském náměstí se uskutečnil dvouhodinový koncert dětských pěveckých sborů Ať je navždy mír.

Nesmrtelný pluk, tento geniální nápad, jak uchovat u současných generací památku dědů a otců, kteří vybojovali vítězství ve druhé světové válce, získává na oblibě i v České republice. Kromě hlavního města se pochody Nesmrtelného pluku konají také v Brně a Ostravě.

Pražský pochod vyšel z Loretánského náměstí a směřoval na Hradčanské náměstí. Tam, na dohled Pražského hradu, vystoupily na scénu postupně pěvecký sbor z Plzně a škola dětského sborového zpěvu Nachové plachty z města Krasnogorsk u Moskvy. Záštitu nad koncertem přijali prezident republiky Miloš Zeman, který zaslal akci svou zdravici, a hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. Patronát převzalo Ruské středisko vědy a kultury v Praze.

Každý sbor zazpíval své písňové pásmo, nechyběly ani melodie druhé světové války, které si notovali i posluchači. Závěrečnou píseň Arkadije Ostrovského Pusť vsegda budět solnce (český text Ať svítí slunce) zpívaly oba soubory společně, a dvojjazyčně.

Bojovníci proti fašismu Miroslav Svoboda (vpravo) a Karel Bažant

Znovu uznáváme své dědy

Pro rodinu Masťjanovových, kteří přijeli do Prahy z Minsku za dcerou Marinou, jež zde studuje čtvrtým rokem na České zemědělské univerzitě, je účast v Nesmrtelném pluku v Praze velkým zážitkem. »Váš prezident dělá dobře, když uctívá všechny armády, které zvítězily ve druhé světové válce, z východu i západu. Zvítězili přece všichni,« řekl Haló novinám tatínek Andrej. A za přitakání ostatních členů rodiny, Světlany, Mariny a Darji, dodal, že nesmíme zapomenout na obrovskou zásluhu našich dědů na tom, že žijeme v míru.

»Naše dědy jsme začali znovu uctívat právě díky Nesmrtelnému pluku,« ocenila význam této aktivity Olga Kločkovová, která v Praze žije již devátým rokem. »Jsme povinni znát svou minulost,« dodala a hrdě ukázala na fotografii svého dědečka Ivana Jefimoviče Gluchova, vojáka postupně Voroněžského, 2. ukrajinského a 2. běloruského frontu Rudé armády. Její kolegyně Jana Jevtějevová, žijící v ČR čtyři roky, nesla v průvodu fotografie bratrů své babičky, Vasilije Markova, jenž zahynul již v roce 1942, a Alexeje Markova, osvoboditele Prahy, který se Dne vítězství dožil.

Sergej Alexejenko, který žije v Praze jedenáct let, v pražském průvodu Nesmrtelného pluku nesl obrázek svého dědy, kpt. Alexandra Jakovleviče Popova, který došel z Moskvy až do Berlína a svůj autogram vyryl na budově Říšského sněmu.

Svátkem je pro mnohé Devátý květen

Skupina mladých Rusek, které buď studovaly v České republice nebo po studiích ve vlasti do Prahy přijely za prací, si užívá hlavně Devátý květen. Poslouchají vojenské písně, sledují dokumentární i hrané filmy z Velké vlastenecké války. Jak prozradily naší zpravodajce, jsou internacionální, proto mohou žít a pracovat v různých zemích světa.

Mezi posluchači zdařilého koncertu seděli také dva váleční veteráni, Miroslav Svoboda, jenž bojoval proti fašismu v Prvním čs. armádním sboru vedeném Ludvíkem Svobodou, a Karel Bažant, účastník Pražského povstání. V posledním roce války mu bylo 21 let. »Devátého května 1945 jsem byl velmi šťasten, když přijely do Prahy sovětské tanky. To už byla záruka klidu a pokoje,« zavzpomínal Bažant na dotaz našeho listu.

Miroslav Svoboda se zamyslel nad daty Osmého a Devátého května. Ačkoli se státní svátek Den vítězství v ČR již dávno přesunul na Osmého května, Svoboda uznává i Devátý květen, který má svůj velký význam – například jde o vyvrcholení osvobození posledního hlavního města evropského státu. V srdci Čech skončila druhá světová válka.

Akce, kterou spolupořádají s dalšími organizacemi i ČSBS, Slovanský výbor ČR či Společnost Ludvíka Svobody, by si jistě zasloužila větší pozornost Pražanů a Pražanek, jak s ohledem na hrdinství bojovníků proti fašismu, tak i z úcty k dětským zpěvákům, kteří odvádějí na koncertu velmi kvalitní výkony.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 68 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-05-09 15:15
Dívám se, a poslouchám příběhy předků, na pochod Nesmrtelného
pluku v Moskvě už několik hodin. Je to o hrdosti a historickém
vědomí. A mimo úcty a obdivu ve mně roste vztek když to srovnám kolik
a jaké "pozornosti" věnují slouhovské mainstreamy u nás. Je
to ubohost a ostuda. A o politicích, kteří nás cpou pod
"ochranná" křídla Bundeswehru a NATO a štvou proti našim
slovanským bratrům ani nemluvě. Ostatně, co ale taky čekat od
ubožáků typu Sobotky a spol. Díky Bohu za Internet!
jirichmelarcik
2017-05-09 14:32
Můj děda prošel Dukelsko- Karpatskou operací a přežil. V jeho
pozůstalosti jsem našel dvě medaile za osvobozování ČSR - dekrety
podepsal Svoboda a Gottwald. Otcův strýc padl jako
přísl.Čs.armádního sboru v posledních dnech války u Olomouce. Nebýt
nesmrtelného pluku, nikde po nich neštěkne pes. Nevděk světem vládne!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.